TP-Link TD-W8950ND

Łączenie odległych sieci w jedną logiczną całość to głównie domena wielooddziałowych firm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby stworzyć wirtualną sieć prywatną (VPN) dla potrzeb domowych. Dzięki TD-W8950ND możemy uruchomić jednocześnie do dziesięciu tuneli przez Internet i korzystać z zasobów odległej sieci tak jakby znajdowały się w lokalnym LAN-ie.
TP-Link TD-W8950ND

Transfer po kablu na poziomie standardowym, z gigabitowym LAN-em nie ma porównania.

Transfer po kablu na poziomie standardowym, z gigabitowym LAN-em nie ma porównania.

Kolorystycznie ruter nie odbiega od całego asortymentu producenta – tu również zastosowano czerń i biel. Różnicę dostrzec można w kształcie i użytych materiałach, urządzenie jest kanciaste, matowe i prawdę powiedziawszy wygląda gorzej niż np. zaokrąglony i błyszczący TD-W8960N. Z przodu, w łatwo dostępnym miejscu, obok diod informacyjnych umiejscowiono przycisk funkcji QSS do szybkiej konfiguracji zabezpieczonych połączeń WiFi. Z tyłu znalazł się wyłącznik, cztery, niestety zaledwie stumegabitowe, porty Ethernet oraz złącze RJ11 do podłączenia linii telefonicznej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia, na której parze kabli(wewnętrznej czy zewnętrznej) doprowadzony jest sygnał ADSL – w menu urządzenia można bowiem wybrać odpowiednią. Ta godna pochwały funkcja jest raczej rzadko spotykanym rozwiązaniem.

Transfer w sieci bezprzewodowej wyraźnie niższy niż w sprzęcie wyposażonym w dwie anteny.

Transfer w sieci bezprzewodowej wyraźnie niższy niż w sprzęcie wyposażonym w dwie anteny.

Wbudowany modem jest zgodny z ADSL2+, co oznacza że możliwe jest uzyskanie transferów na poziomie do 24 Mb/s w stronę klienta. Ostateczna prędkość jest jednak uzależniona m.in. od odległości od DSLAM. Jeśli chodzi o transfer w sieci lokalnej to testowany model nie może konkurować z urządzeniami gigabitowymi, jednak do rozdzielenia Internetu wystarczy z powodzeniem. Przesyłanie bezprzewodowe, mimo jednej anteny, także jest dość sprawne. Na niewielkich odległościach uzyskiwaliśmy prędkości rzędu 85 Mb/s. Nieco gorzej jest we współpracy z Centrino 2 oraz w przypadku zwiększania odległości. Sygnał mimo wszystko pozostaje jednak stabilny. Dość dobrze wypada także kompatybilność z urządzeniami standardu 802.11g.

Pobór energii nie zachwyca, jest wyższy niż w dwuantenowym, wydajniejszym modelu TD-W8960N.

Pobór energii nie zachwyca, jest wyższy niż w dwuantenowym, wydajniejszym modelu TD-W8960N.

Funkcja wspomniana na początku, a warta szczególnej uwagi, to możliwość utworzenia do dziesięciu tuneli VPN. Choć nie jest to opcja unikalna, to zazwyczaj spotkać ją można w droższym sprzęcie.

Choć TD-W8950ND nie jest demonem prędkości i nie oferuje niemal nic ponad standardowe funkcje, jest godny uwagi. Jest bowiem niedrogim a dość sprawnym rozwiązaniem do podzielenia np. popularnej Neostrady na wielu użytkowników. Jeśli zasięg sieci okaże się niewystarczający, zawsze istnieje możliwość zamontowania mocniejszej anteny w celu jego poprawy.

Grzegorz Bziuk