Asus Eee PC 1015PN

Mały i wydajny netbook, który poradzi sobie z mniej wymagającymi grami 3D i filmami HD. Zaletą konstrukcji podobnie jak innych Eee PC jest ładny design i wygodna klawiatura wyspowa. Niestety do nieporozumień zaliczyć można ekran o niskiej rozdzielczości 1024x600 pikseli - jak tu oglądać filmy HD?

Asus Eee PC 1015PN to 10-calowy netbook, który wyróżnia się multimedialnym zacięciem, dzięki wydajnej grafice Nvidia ION 2. Niestety w tej małej beczułce miodu jest też łyżka dziegciu. O ile parametry takie jak, dwurdzeniowy procesor z technologią Intel Hyper-Threading oraz hybrydowy układ graficzny wydają się być zachęcające, to wszystko psuje ekran o standardowej rozdzielczości 1024×600 oraz konieczność ręcznego przestawiania wspomnianej, hybrydowej grafiki.

Asus Eee PC 1015PN z zewnątrz nie odróżnia się od innych modeli Eee PC z obudową Seashell. Wygodna klawiatura wyspowa to standard w netbookach Asusa. Producent również ten model oferuje w kilku wersjach kolorystycznych.

Hybrydowy ukłąd graficzny zapewnia wysoką wydajność oraz długi czas pracy na baterii.

Hybrydowy układ graficzny zapewnia wysoką wydajność oraz długi czas pracy na baterii.

W testowanym komputerze zastosowano 2 GB pamięci RAM DDR3. Za generowanie obrazu odpowiada zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel GMA 3150 oraz dodatkowy Nvidia ION 2. Dzięki technologii Nvidia Optimus można je wykorzystywać zamiennie, w zależności czy oczekujemy długiego czasu pracy na baterii czy płynnej animacji w grze lub odtwarzania filmu HD. Niestety w tym przypadku przełączanie się pomiędzy grafikami odbywa się poprzez program, w którym trzeba ręcznie wybrać której grafiki chcemy używać. Obraz jest wyświetlany na matowym ekranie o wspomnianej rozdzielczości 1024×600. Dla zewnętrznych urządzeń wyświetlających obraz jak monitory, projektory dostępne jest tradycyjne złącze D-Sub oraz nowoczesne HDMI przy czym jest ono wykorzystywany tylko przez układ graficzny Nvidii. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 250 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB 2.0 Komputer ma także czytnik kart pamięci SD oraz kamerę internetową.

Ponad siedem i pół godziny pracy na baterii to dobry wynik ale do rekordu jeszcze daleko.

Ponad siedem i pół godziny pracy na baterii to dobry wynik, ale do rekordu jeszcze daleko.

Pod względem wydajności netbook Asusa wypada całkiem nieźle, ale raczej słabiej niż najbardziej wydajne netbooki z nowymi układami AMD Fusion serii E.

Asus Eee PC 1015PN ma litowo-jonową baterią o pojemności 5200 mAh. Podczas testów pozwalała ona na ponad cztery i pół godziny oglądania filmu oraz ponad siedem i pół godziny pracy z edytorem tekstu. Jest to dobry wynik jak na wydajnego netbooka, choć oczywiście modele wykorzystujące bardziej oszczędne procesory, które potrafią pracować dłużej.

Ogólna wydajność wypada nieźle na tle konkurencji.

Ogólna wydajność wypada nieźle na tle konkurencji.

Pomiar głośności testowanego Asusa wykazał poziom hałasu dochodzący do 28,1 dB(A) przy pełnym obciążeniu procesora i 24,5 dB(A) w trybie bezczynności wynosi on. To wynik zaledwie średni – wśród testowanych urządzeń przy pełnym obciążeniu natężenie dźwięku waha się od ok. 18 do 34 dB(A).

Asus Eee PC do najcichszych urządzeń się nie zalicza ale najgośniejszy też nie jest.

Asus Eee PC do najcichszych urządzeń się nie zalicza, ale najgłośniejszy też nie jest.

Asus Eee PC 1015PN jest elegancki i wydajny, a jego cena przystępna. Gdyby nie niska rozdzielczość ekranu (która przy przekątnej 10 cali nie każdemu musi doskwierać) i konieczność ręcznego wybierania trybu pracy hybrydowej grafiki byłby to idealny, multimedialny netbook.

Karol Kulas

2
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.