Asus Eee PC 1215B

Nowoczesny i funkcjonalny mini komputer przenośny, który oferuje coś więcej niż tradycyjne netbooki i jest znacznie bardziej poręczny w transporcie od typowego notebooka. Mocna konfiguracja i przystępna cena czynią go bardzo atrakcyjnym wśród oferty na rynku netbooków. Jedyne do czego można się

Asus Eee PC 1215B to kolejny model w naszym rankingu, którego konstrukcja wykorzystuje platformę AMD Fusion. AMD E-350 czyli dwurdzeniowy układ ze zintegrowaną grafiką AMD Radeon HD 6310 daje netbookowi nowe możliwości, które do tej pory były nie możliwe do osiągnięcia. Wydajność procesora oraz grafiki sprawiają, że dotychczas dominujący tandem Intel Atom i Nvidia ION ustąpił miejsca pod względem osiągów graficznych.

Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6310 pozwoli na płynna grę w starsze gry 3D.

Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6310 pozwoli na płynna grę w starsze gry 3D.

Obraz w testowanym modelu wyświetlany jest na 12-calowym, błyszczącym ekranie o rozdzielczości 1366×768, który daje całkiem niezły komfort pracy i nie ustępuje biznesowym ultralekkim notebookom. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu dostępne są wyjścia D-Sub oraz HDMI, które z powodzeniem pozwoli odtwarzać na dużym telewizorze np. filmy w pełnej rozdzielczości HD.

Poza tym komputer wyposażono w 4 GB szybkiej pamięci RAM – DDR3, której możemy zainstalować łącznie aż 8 GB. W testowanym modelu zastosowano typowy dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 500 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są dwa szybkie złącza USB 3.0 oraz jedno starsze USB 2.0. Komputer ma także czytnik kart pamięci SD z obsługą najnowszego standardu kart SDXC oraz kamerę internetową.

Ponad sześć godzin pracy na baterii to przyzwoity wynik ale do rekordzistów mu daleko.

Ponad sześć godzin pracy na baterii to przyzwoity wynik ale do rekordzistów mu daleko.

Obudowa Asusa Eee PC 1215B to znana już forma określona przez producenta nazwą Seashell, której konstrukcja została zainspirowana, jak wskazuje nazwa, kształtem muszli morskiej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wygodna klawiatura wyspowa. Gładka powierzchnia „plastikowej” obudowy w testowanym egzemplarzu została wykończona czarnym, matowym lakierem. Niestety jest ona podatna na zbieranie niezbyt estetycznych odcisków palców. Dla użytkowników cenionych indywidualne dopasowanie stylu w ofercie producenta są także inne wersje kolorystyczne do wyboru (czerwony i srebrny).

12-calowy Asus waży podobnie co jego bezpośredni konkurenci.

12-calowy Asus waży podobnie co jego bezpośredni konkurenci.

Asus Eee PC 1215B zasilany był litowo-jonową baterią o pojemności 5200 mAh. Podczas testów wewnętrzne zasilanie pozwalało na trzy i pół godziny czasu oglądania filmu oraz ponad sześć godzin pracy z edytorem tekstu. To niewiele jak na netbooka choć jego wydajność nieco rekompensuje nam tą niedogodność.

Podczas pomiarów głośności Asus Eee PC z nowym APU AMD E-350 raczej nie okazał się szczególnie cichym urządzeniem, ale do najgłośniejszych również nie należy. Generowany przez układ chłodzenia hałas, w zależności od obciążenia procesora, waha się pomiędzy 27,7 a 32,7 dB (A).

Asus Eee PC 1215B to umiarkowanie głośne urządzenie.

Asus Eee PC 1215B to umiarkowanie głośne urządzenie.

Podsumowując Asus Eee PC z technologią AMD Fusion to nowoczesny i funkcjonalny netbook, który z powodzeniem poradzi sobie nawet z odtwarzaniem filmów w rozdzielczości HD, a nawet pozwoli cieszyć się mniej wymagającymi czy starszymi grami 3D. Duży ekran o niezłej rozdzielczości pozwoli na wygodną pracę. Właściwie zastrzeżenia można mieć jedynie do przeciętnego czasu pracy na bateriach, ale inne netbooki o podobnej wydajności wcale nie pozwalają na więcej.

Karol Kulas

14
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.