Brother HL-2130

archiwum
Niedroga monochromatyczna drukarka laserowa o niewielkich wymiarach. Niezła jakość druku przy przeciętnej prędkości w rozdzielczości podstawowej, natomiast w najwyższej dostępnej rozdzielczości prędkość zauważalnie spada. Drugi odbiornik umożliwia proste prowadzenie papieru.

Jeden z najprostszych modeli monochromatycznych drukarek laserowych w ofercie Brother to HL-2130. To stosunkowo niewielkie urządzenie, które waży jedynie 6,7 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Wobec niskiej ceny drukarki nie dziwi brak wyświetlacza, modułu druku dwustronnego (dupleksu) czy interfejsu sieciowego. Do komunikacji z komputerem służy złącze USB.

Prędkość druku tekstu jest przeciętna we wszystkich porównywanych modelach.

Prędkość druku tekstu jest przeciętna we wszystkich porównywanych modelach.

Wydruki charakteryzuje wysoka jakość, także w podstawowej rozdzielczości 600×600 dpi. Jednolite powierzchnie są dobrze wypełnione, z niewielkimi zakłóceniami. Można mieć pewne zastrzeżenia do ostrości tekstu pisanego małą czcionką, lecz ciężko to zauważyć patrząc na wydruk gołym okiem. Prędkość druku w rozdzielczości 600×600 dpi jest zadowalająca biorąc pod uwagę cenę drukarki. Przykładowo wydrukowanie 10 str. tekstu w rozdzielczości podstawowej trwa 39,7 s. Po wybraniu maksymalnej jakości jest jednak sporo gorzej i czas wydrukowania 10 str. wydłuża się aż do ok. 2 minut.

Drukarka Brother jest przeciętnie głośna podczas drukowania.

Drukarka Brother jest przeciętnie głośna podczas drukowania.

Koszty druku są wysokie, a przyczynia się do tego stosunkowo wysoka cena tonera (o wydajności 1000 str.). Toner startowy wystarcza na ok. 700 str. Dodatkowo trzeba pamiętać o wymianie bębna światłoczułego, którego żywotność producent określił na ok. 12000 wydruków. W trybie uśpienia urządzenie zużywa jedynie 0,4 W, co stanowi bardzo niską wartość w porównaniu z produktami konkurencji. Niestety w trybie gotowości drukarka nie jest bezgłośna, co stało się normą wśród tego typu urządzeń. Wentylatory chłodzące komponenty wyłączają się dopiero w trybie uśpienia.

Prędkość druku grafiki jest przeciętna w przypadku drukarki Brother.

Prędkość druku grafiki jest przeciętna w przypadku drukarki Brother.

Wśród tańszych laserówek częstym mankamentem jest odkryty lub tylko częściowo przykryty podajnik papieru, co powoduje, że przy dłuższych przerwach w użytkowaniu drukarki papier trzeba wyjmować, żeby nie pokrył się kurzem.

W trybie uśpienia drukarka Brother jest wyjątkowo energooszczędna.

W trybie uśpienia drukarka Brother jest wyjątkowo energooszczędna.

W przypadku tego urządzenia nie trzeba się o to martwić dzięki zamykanej kasecie o pojemności 250 arkuszy papieru. Dostępny jest również podajnik uniwersalny na jedną kartkę lub kopertę. Główny odbiornik wydruków ma co prawda skromną pojemność 100 kartek, ale warto podkreślić obecność drugiego odbiornika umieszczonego z tyłu, który umożliwia prawie proste prowadzenie papieru, co ma znaczenie przy druku na kopertach lub nośnikach o wysokiej gramaturze.

Marek Grzybowski