Intel Core i7-2600K

Końcówka zeszłego oraz początek bieżącego roku okazały się pełnym nowości okresem. Nowe karty graficzne Nvidii oraz AMD były na ustach wszystkich w przemijającym 2010, natomiast nowy, oby lepszy, 2011 przywitaliśmy wraz z prezentacją nowej platformy Intela – Sandy Bridge. Szerzej o nowościach pisaliśmy już na łamach tej recenzji, natomiast dziś chcę Wam przybliżyć jeden z dwóch zaprezentowanych wtedy procesorów – Intel Core i7-2600K.
Intel Core i7-2600K

2600K jest w chwili obecnej najwydajniejszym z nowych procesorów Intela przeznaczonych dla podstawki LGA1155. Litera “K” widniejąca w jego nazwie informuje nam o odblokowanym mnożniku oraz zintegrowaniu z rdzeniem wydajniejszej grafiki HD 3000 wyposażonej w 12 jednostek wykonawczych. Core i7-2600K współpracuje z technologią Hyper-Threading zapewniającą mu jednoczesną obsługę ośmiu wątków. Do dyspozycji układu graficznego oraz rdzeni CPU dostępne jest łącznie 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Taktowanie bazowe rdzeni wynosi 3,4 GHz, natomiast dzięki technologii Turbo Boost 2.0 jego zegar w zależności od obciążenia może zostać zwiększony nawet do 3,8 GHz.

Dzięki wysokiej częstotliwości bazowej oraz ulepszonemu Turbo Boostowi w naszych testach 2600K spisał się wyśmienicie zajmując trzecie miejsce zaraz za oboma sześciordzeniowymi, dwunastowątkowymi Intelami Core -7-900. Jest on od nich ponad dwukrotnie tańszy a wyniki które oferuje sprawiają iż warto przemyśleć słuszność zakupu starszej platformy LGA1366.

Intel Core i7-2600K jest układem o wysokiej wydajności, a także dużym potencjale podkręcania. W trakcie naszych dość krótkich testów bez problemu możliwe było podniesienie taktowania o kolejne 900 MHz jedynie za poprzez podniesienie mnożnika. A to dopiero początek… przy zastosowaniu dobrej płyty głównej oraz układu chłodzenia, a także poświęceniu więcej czasu myślę że osiągniecie wyniku ponad 5 GHz jest wysoce prawdopodobne.

Grzegorz Glonek