Synology DS411slim

Mała i zgrabna kostka, która mieści cztery dyski 2,5 cala. Ogromna funkcjonalność i dobra wydajność a wszystko w rozsądnej cenie.

Niedawno w naszym rankingu pojawił się model DS411+ II, który zastąpił świetny i wydajny DS411+, a dziś prezentujemy „czterystajedenastkę” po kuracji odchudzającej. Jak pokazują testy, sprzęt może się pochwalić dobrą wydajnością i zużyciem energii na poziomie osiąganym przez urządzenia z dwoma dyskami 3,5 cala.

Wydajność podczas kopiowania danych z NAS na dysk lokalny jest wysoka, porównywalna z DS211+.
Wydajność podczas kopiowania danych z NAS na dysk lokalny jest wysoka, porównywalna z DS211+.

Ta niepozorna, mała, czarna skrzyneczka mieści w sobie cztery dyski o rozmiarze 2,5 cala. Niestety maksymalna pojemność każdego z nich jest mniejsza niż w przypadku dużego DS411+II i wynosi 1 TB. Całkowita przestrzeń na dane jest więc trzy razy mniejsza od tej oferowanej przez model 3,5-calowy. Niemniej jednak 4 TB na dane to wielu przypadkach pojemność co najmniej wystarczająca.

Konfiguracje, w których mogą pracować dyski DS411slim są takie same jak u jego większego brata – dostępne są zatem poziomy RAID od 0 przez 1, 5 i 6 aż do 10, JBOD oraz oddzielny wolumin na każdym dysku. Podobnie jak w DS411+II, możliwa jest także migracja pomiędzy różnymi poziomami RAID.

Podobnie rzecz się ma z kopiowaniem w drugą stronę, tu również wynik jest dobry.
Podobnie rzecz się ma z kopiowaniem w drugą stronę, tu również wynik jest dobry.

Wyglądem zewnętrznym nowa, mała „czterystajedenastka” nie odbiega znacząco od DS409slim. Mało tego, jest praktycznie identyczna. Ją również wyposażono w dwa porty USB i jeden eSATA. Prócz tego NAS został wyposażony w podstawkę mającą zapewnić lepszy przepływ powietrza, wentylator jest bowiem umieszczony od spodu.

Zużycie energii w trybie odczytu jest wyraźnie niższe niż w przypadku urządzeń wyposażonych w dyski 3,5'.
Zużycie energii w trybie odczytu jest wyraźnie niższe niż w przypadku urządzeń wyposażonych w dyski 3,5″.

Dobrą wydajność zapewnia taktowany zegarem 1,6 GHz procesor oraz 256 MB pamięci RAM. Dzięki takiej konfiguracji, podczas testów, udało nam się uzyskać prędkości przesyłania na poziomie około 47 MB/s zarówno dla zapisu jak i odczytu z NAS przez SMB. Wynik dla FTP również jest całkiem dobry – odpowiednio 42 i 23 MB/s dla odczytu i zapisu. Warto nadmienić, że urządzenie zużywa przy tym zaledwie niecałe 17 W energii, co jest wynikiem praktycznie nieosiągalnym przez inne modele czterodyskowe.

Zużycie energii w trybie oszczędzania jest na bardzo przyzwoitym poziomie.
Zużycie energii w trybie oszczędzania jest na bardzo przyzwoitym poziomie.

Podsumowując, DS411slim to dobre rozwiązanie dla domowego backupu danych. Urządzenie jest niewielkie, a oferuje wszystko co możemy znaleźć w „dużych” produktach tej firmy. Jego wydajność można porównywać np. z DS211+ czy QNAP-em TS-419P+, przy czym zdecydowanie na korzyść „malucha” przemawia niższe zużycie energii i cichsza praca. Wadą może być ograniczona pojemność dyskowa, ale ten problem można rozwiązać np. podłączając kolejny napęd przez eSATA. Plusem jest też przystępna cena. Urządzenie bez dysków kosztuje nieco ponad tysiąc złotych. Pewną niedogodność zaobserwowaliśmy podczas pracy dysków w trybie RAID 5. Mimo dość długiego czasu oczekiwania, dyski nie przełączyły się w stan uśpienia, mimo iż powinny to zrobić po 10 minutach bezczynności.

Grzegorz Bziuk

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.