Windows 8 wykreuje nową linię tanich notebooków ARM

Microsoft zapowiedział podczas ostatniego CES-u, że Windows 8 będzie zgodny nie tylko z procesorami X86 Intela i AMD, ale również z architekturą opracowaną przez ARM. Zdaniem pewnego analityka, oznacza to nową erę niedrogich laptopów, które zakończą dominację Intela.
Małe, tanie, z procesorem opartym o rozwiązania ARM

Małe, tanie, z procesorem opartym o rozwiązania ARM

Dzięki tej dość istotnej zmianie w Windows, ilość na rynku procesorów ARM, zdaniem Matthewa Wilkinsa z IHS-iSuppli, znacznie wzrośnie. Notebooki z procesorami ARM mogą wywalczyć do 2015 roku nawet 22,9 procent rynku. Na chwilę obecną, prognoza na przyszły rok wynosi raptem dwa procent.

Zdaniem Wilkinsa, mimo iż na pewno pojawią się komputery z alternatywnymi systemami, takimi jak Chrome OS, dominujący tu będzie Windows 8. Same komputery z procesorami ARM powinny kosztować mniej niż 700 dolarów.

Intel może zacząć obawiać się nowych konkurentów. Nvidia i Qualcomm już zapowiedziały nowe układy. Intel, póki co, promuje lekkie i cienkie Ultrabooki, które pracują długo bez ładowania baterii. Ich ceny oscylują wokół tysiąca dolarów i mają pojawić się w tym roku.

2
Źródło: CNET
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.