Zyxel NBG4115

Po tym modelu nie można spodziewać się zawrotnych prędkości. Został on bowiem wyposażony w jedną antenę i 100-megabitowe porty LAN. Mimo tego, sprzęt radzi sobie całkiem przyzwoicie i może się pochwalić niskim zużyciem energii.
Zyxel NBG4115

ZyXEL NBG4115 nie odbiega wyglądem od innych dostępnych na rynku ruterów. Z przodu umieszczono diody informacyjne a z tyłu dwa porty LAN oraz złącze USB. Jeśli więc zechcemy podłączyć kablem większą liczbę urządzeń, niezbędne będzie skorzystanie z oddzielnego switch’a. Na górze umiejscowiono duży i wygodny przycisk funkcji WPS.

Wynik porównywalny do innych urządzeń wyposażonych w porty stumegabitowe.

Wynik porównywalny do innych urządzeń wyposażonych w porty stumegabitowe.

Do portu USB prócz modemu 3G możemy podłączyć urządzenia takie jak drukarka, skaner czy pendrive lub twardy dysk. Wbudowana w ruter funkcja automatycznie rozpoznaje typ podłączonego sprzętu. Jeśli rozpozna modem, może on zostać wykorzystany jako łącze do Internetu. Warto nadmienić, że wykorzystywana w tej konfiguracji karta SIM może być zabezpieczona kodem PIN. W przypadku reszty podłączanych urządzeń wykorzystana zostanie opcja NetUSB. Udostępnia ona port USB rutera na komputerach lokalnych. Niezbędne w tym celu jest jednak zainstalowanie dołączanego oprogramowania. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że peryferia działają tak jakby były podłączone bezpośrednio do komputera użytkownika, wadą – problematyczne korzystanie z tego samego urządzenia przez wielu użytkowników jednocześnie. Mimo, iż NBG4115 wyposażono w jeden port USB, liczba podłączonych akcesoriów może być większa. Wystarczy w tym celu zastosować hub USB.

Choć prędkości przesyłania nie są najgorsze, to transfer jest mało odporny na zakłócenia.

Choć prędkości przesyłania nie są najgorsze, to transfer jest mało odporny na zakłócenia.

Obsługa rutera nie powinna sprawić problemu nawet osobom mniej obeznanym z zagadnieniami sieciowymi. Choć interfejs nie posiada funkcji pomocy to niektóre bardziej istotne funkcje zostały opatrzone krótkimi wyjaśnieniami. Ponadto cały interfejs jest dostępny w wielu językach, także po polsku. Jego rozplanowanie ułatwia poruszanie się po nim, a funkcja kreatora konfiguracji, krok po kroku, prowadzi użytkownika przez najistotniejsze ustawienia.

Jak wspomniałem wcześniej, wydajność NBG4115 nie jest rewelacyjna, co więcej podczas testów dało się zaobserwować wyraźne spadki prędkości transmisji jeśli na drodze między ruterem a klientem znalazł się jakiś obiekt (np. przechodzący człowiek). Konkurenci wyposażeni w więcej niż jedną antenę są pod tym względem mniej wrażliwi. Dość jednak powiedzieć, że do współdzielenia połączenia internetowego prędkości dochodzące do 90 Mb/s powinny być wystarczające. Także jeśli idzie o większe odległości, z kartą dedykowaną ruter uzyskał wyniki podobne do znajdującego się znacznie wyżej w rankingu Linksysa E2000.

Na plus zasługuje dość niewielkie zużycie energii, zarówno podczas pracy jak i w trybie jałowym.

Na plus zasługuje dość niewielkie zużycie energii, zarówno podczas pracy jak i w trybie jałowym.

Zyxel NBG4115 jest dość prosty w obsłudze. Na zdecydowany plus zasługuje polskie tłumaczenie interfejsu. Choć pod względem wydajności nie rzuca na kolana, to do podstawowych zastosowań powinien być wystarczający. Dla niektórych niewystarczające mogą się okazać zaledwie dwa porty LAN (trzy – jeśli urządzenie działa w trybie AP). Zaletą jest niewygórowana cena sprzętu i niskie zużycie energii.

Grzegorz Bziuk