Canon Pixma iP4850

archiwum
Zwykłe drukarki powoli znikają z rynku. Jeśli jednak nie potrzebujemy skanera to całkiem dobry sprzęt możemy nabyć za nieduże pieniądze. Przykładem może być drukarka atramentowa Canon Pixma iP4850. Jej wysoka pozycja w rankingu to zasługa głównie świetnej jakości druku zarówno tekstu jak i zdjęć.

Zobacz cały ranking:

Bliźniaczo podobna do poprzedniego modelu drukarka atramentowa Canon Pixma iP4850 to całkiem ciekawy sprzęt. Dla użytkownika przede wszystkim interesująco wygląda dość niska cena i to jest jej główna zaleta. Reszta zmian nie jest już tak rewolucyjna. Zwiększyły się nieco koszty eksploatacji, jest to efekt przejścia na nowy rodzaj tuszy. Zmieniła się trochę kolorystyka, drukarka szybciej drukuje tekst, przez co nieco głośniej pracuje. Poza tym bez zmian. Drukarka mimo swej prostej konstrukcji zapewnia użytkownikowi automatyczny (sprzętowy) dupleks i port PictBridge. Dzięki dodatkowej kasecie na zwykły papier o pojemności 150 arkuszy mieszczącej się na dnie obudowy nie musimy korzystać z tylnej tacy, a na kartkach nie będzie się zbierał kurz i gabaryty sprzętu podczas pracy będą mniejsze.

Bardzo szybki wydruk, czas lepszy niż drukarki przeznaczonej dla biura, szybciej także niż poprzedni model iP4700

Bardzo szybki wydruk, czas lepszy niż drukarki przeznaczonej dla biura, szybciej także niż poprzedni model iP4700

Jak poprzednio jakość wydruków stoi na wysokim poziomie. Tekst jest wyraźny, czarny pigmentowy tusz sprawia, że atrament nie rozlewa się po włóknach papieru. Świetnie wygląda grafika na specjalnym papierze. Wyraźne cienkie linie i małe czcionki, dobrze oddane kolory, robią bardzo dobre wrażenie. Jednak jak w poprzednim modelu wydruk grafiki trwa dłużej niż zdjęcia.

Wydajność słaba, a koszty druku przeciętne, drukarka broni się jedynie kosztami zakupu

Wydajność słaba, a koszty druku przeciętne, drukarka broni się jedynie kosztami zakupu

Widać wyraźnie, że producent zoptymalizował sterownik właśnie pod kątem zdjęć, ponieważ wydruk formatu A4 bez marginesów jest dość szybki – nieco ponad dwie minuty. Co ważne szybszy w tym wypadku nie oznacza niższej jakości. Na zdjęciu trudno nawet dostrzec raster. Żywe kolory, dobrze oddana barwa skóry i szarości oraz wyraźne szczegóły złożyły się na maksymalną ocenę, jaką urządzenie otrzymuje za jakość druku.

Hałas wyższy niż w poprzednich modelach, szybszy wydruk to także głośniejsza praca, podczas druku zdjęć prawie bezgłośna.

Hałas wyższy niż w poprzednich modelach, szybszy wydruk to także głośniejsza praca, podczas druku zdjęć prawie bezgłośna.

Drukarka jest przeznaczona raczej dla użytkowników domowych. Warto zatem wiedzieć, że po każdym jej wyłączeniu i włączeniu wykonuje ona procedurę konserwacji, na którą zużywa trochę tuszu (i naszej cierpliwości). Jeśli drukujemy powiedzmy raz dziennie, kilka stron i za każdym razem wyłączamy ją to procedura serwisowa zużyje sporo tuszu. Niedługo po wydruku sprzęt przechodzi jednak w stan uśpienia i pobiera wtedy minimalne ilości prądu (poniżej jednego wata). Jeśli pozostawimy ją włączoną to zaoszczędzimy tusz, a wydatki na energię będą naprawdę minimalne.

Canon Pixma iP4850 to dobry i tani sprzęt w sam raz dla domu. Z powodzeniem zaspokoi także gusta fotoamatorów.

Robert Dutkiewicz