IBM tworzy cyfrową kopię ludzkiego mózgu

Czasy, kiedy to komputer może uczyć się tak, jak ludzki mózg, nie są już tak odległe. IBM, który niedawno wzbudził poruszenie komputerem Watson, który wygrał telewizyjny teleturniej Va Banque, ma dla nas nową niespodziankę.
Komputery świetnie liczą, ale nie potrafią myśleć

Komputery świetnie liczą, ale nie potrafią myśleć

IBM pracuje nad projektem procesora, który będzie emulował sposób, w jaki ludzki mózg przetwarza informacje. Procesory poznawcze powstają we współpracy z DARPA oraz kilkoma uniwersytetami.

Współczesne komputery można określić jako szybkie, potężne kalkulatory, które genialnie sobie radzą z matematyką. IBM chce, by komputer pracował jak ludzki mózg, z synapsami, neuronami i aksonami. Tego typu układy pobierałyby dużo mniej mocy, niż obecnie stosowane.

Póki co powstały dwa prototypy tego typu układów. IBM obecnie pracuje nad całym komputerem, który by z nimi współpracował. Miałby 10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps, czyli więcej, niż ludzki mózg. Taki komputery używałby jednego kilowata mocy i mieściłby się w podobnej przestrzeni, co ludzki mózg.

0
Źródło: VentureBeat
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.