Japończycy ciągną prąd z powietrza

Pozyskiwanie elektryczności z sygnałów radiowych nie jest zbyt wydajne, nie jest też nowym pomysłem. Ale dwie japońskie firmy opracowały mechanizm zbierania energii z sygnałów telefonii komórkowej.
Rectenna

Rectenna

Pierwsze z urządzeń, opracowane przez Tokyo Electron Device, przechwytuje sygnały radiowe telefonów komórkowych o częstotliwości 800 MHz i konwertuje je na elektryczność. Jak twierdzą twórcy wynalazku, użytkownicy mogą liczyć na 2,5 miliampera ładowania do małej baterii. Oznacza to raptem kilka minut więcej pracy na tablecie czy notebooku, ale lepsze to, niż nic.

Drugie pochodzi od tokijskiego Nihon Dengyo Kosaku i nazwane zostało Rectenna. Jest bardzo cienkie (12 mm do zbierania sygnału Wi-Fi, 30 mm do zbierania naziemnej emisji fal) i wymaga do uruchomienia raptem 50μW mocy. Rectenna może zbierać mikrowatową energię z sygnałów Wi-Fi w obszarze 10 cm od urządzenia.

Oba urządzenia są na tyle mało wydajne, że raczej nie mamy szans na ich praktyczniejsze zastosowanie, niż napędzanie czujników i drobne wydłużenie czasu pracy na baterii. Ale zawsze to jakiś postęp.

0
Źródło: TechCrunch
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.