Windows 8 bez Dolby

Jedną z zalet systemów Windows było natywne wsparcie dla wielu komercyjnych formatów multimediów. Wieści od Dolby Laboratories mogą nas więc nieco niepokoić.
Logo znane wszystkim miłośnikom kina domowego

Logo znane wszystkim miłośnikom kina domowego

Jak się okazuje, standard Dolby nie będzie obsługiwany przez Windows 8. Przynajmniej nie bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Jak dotąd bez problemu w Windows mogliśmy odtwarzać dźwięk 5.1 zapisany w standardzie Dolby Digital Plus. Nie było wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. To się jednak zmieni.

Stracimy na tym nie tylko my, ale i samo Dolby. Znaczna część przychodów tej firmy pochodziła z licencjonowania swoich rozwiązań twórcom systemów operacyjnych. Microsoft płacił Dolby Laboratories za zintegrowanie obsługi tego standardu w Windows. Odrzucenie dalszej współpracy przez Microsoft poskutkowało rekordowym spadkiem cen akcji Dolby, bo aż o 18 procent.

Na razie nie wiadomo czy i w jaki sposób Windows 8 będzie realizował odtwarzanie dźwięku przestrzennego z płyt DVD.

0
Źródło: The Tech Trade
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.