Windows XP odpowiada za 74 procent rootkitów

Windows XP jest najpopularniejszym systemem. Jest też najchętniej atakowanym. A Microsoft kończy dla niego niedługo wsparcie techniczne.

Windows XP najchętniej infekowany

Windows XP najchętniej infekowany

Zdaniem firmy Avast Software, większość infekcji wymierzonych w systemy Windows są groźne przede wszystkim dla leciwego już XP. Widać to na powyższym wykresie. 74 procent rootkitów zostało opracowanych z myślą o XP. „Tylko” 12 procent działa na Windows 7. Warto jednak pamiętać, że 58 procent użytkowników Windows wciąż nie zaktualizowało swojego systemu do „siódemki”.

Rootkity to szczególny rodzaj złośliwego oprogramowania, który jest w stanie ukryć się przez użytkownikiem czy oprogramowaniem antywirusowym. Ich wykrycie, a tym bardziej usunięcie, jest bardzo kłopotliwe.

Jedna trzecia użytkowników Windows XP wciąż nie zainstalowała aktualizacji Service Pack 3, co czyni infekcje jeszcze łatwiejszymi. Avast Software zaznacza również, że warto rozdzielić w statystykach 32- i 64-bitowe Windows 7. Druga wersja, przeznaczona dla nowoczesnych komputerów, jest na tyle dobrze zabezpieczona, że rootkity dla niej można „policzyć na palcach”.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News