Asus O!Play Gallery

Asus O!Play Gallery to estetycznie wykonany, nowoczesny odtwarzacz multimedialny wyróżniający się obecnością złączy USB 3.0 i eSATA, czytnika kart CF (oprócz spotykanego dość często czytnika kart SDHC) oraz interfejsu WLAN 802.11 b/g/n. W obudowie można zainstalować dysk twardy 3,5″ SATA (o maksymalnej pojemności 2 TB), co jest dość czasochłonne, wymaga bowiem przykręcenia wielu śrubek. Można odtwarzać pliki multimedialne zapisane na dysku zewnętrznym, pendrivie, karcie pamięci flash albo znajdujące się w sieci LAN.
Asus O!Play Gallery

Dzięki specjalnej budowie jeden z trzech portów USB 2.0 jest jednocześnie złączem eSATA, który umożliwia sporo szybszy transfer danych z dysku zewnętrznego na wbudowany dysk 3,5″. Do komunikacji z komputerem służy bardzo szybkie złącze USB 3.0. Testy wykazały, że skopiowanie filmu zajmującego ok. 700 MB zajmuje jedynie 11 s. Wśród złączy znajdują się wyjście HDMI 1.3 oraz optyczne i koaksjalne cyfrowe wyjścia audio. Producent zrezygnował z jakichkolwiek wyjść analogowych. Jest za to specjalne złącze do podłączenia urządzeń firmy Apple (iPoda, iPada lub iPhone’a). Na przednim panelu znajdują się czytniki kart pamięci flash zgodne ze standardami CF, SD/SDHC/MMC oraz MS/MS Duo.

Do sterowania urządzeniem służy dość wygodny pilot na podczerwień z obrotowym klawiszem, który bardzo ułatwia nawigację po menu. Nie mamy zastrzeżeń do jakości obrazu i dźwięku, nie wystąpiły również żadne problemy z płynnością w przypadku materiałów wideo Full HD. Natrafiliśmy jednak na pewien problem związany z odtwarzaniem plików MTS i TS. Objawia się on brakiem możliwości przewijania do tyłu, zaś przewijanie do przodu jest możliwe tylko z prędkością 2×, podczas gdy w przypadku pozostałych formatów wideo maksymalna prędkość przewijania to 32×. W dodatku na rozpoczęcie odtwarzania wszystkich plików wideo, trzeba czekać zauważalnie dłużej niż w innych odtwarzaczach, zwykle 4-6 s.

Urządzenie umożliwia dostęp do serwisu YouTube, telewizji internetowej, radia internetowego, a także serwisów Picasa, Flickr oraz informacji o pogodzie. Odtwarzacz może pełnić funkcję serwera Samba, FTP lub iTunes, a także klienta BitTorrent. Podobnie jak w innych odtwarzaczach Asusa działanie serwera Samba wymaga korekcji w kolejnej wersji firmware’u, co, mamy nadzieję, nastąpi wkrótce. W chwili obecnej nie jest możliwe skopiowanie niczego na dysk umieszczony w odtwarzaczu, pojawia się komunikat o braku praw zapisu. Obsługiwane są napisy do filmów w formatach SMI, SRT, SSA, SUB i TXT, polskie znaki nie są prawidłowo wyświetlane. Pobór mocy osiąga przeciętną wartość i wynosi 11,5 W podczas wyświetlania menu i 12,3 W podczas odtwarzania filmu.

Ten ciekawy odtwarzacz oferuje nowoczesne i szybkie interfejsy komunikacyjne, np. USB 3.0 czy WiFi oraz możliwość zainstalowania dysku twardego. Dzięki przejrzystemu menu i obrotowemu klawiszowi na pilocie jego obsługa nie sprawia problemów. Najpoważniejsze mankamenty mają szansę zostać usunięte na drodze aktualizacji firmware’u, co bardzo dobrze rokuje temu produktowi.

Marek Grzybowski