LevelOne WGR-6012

Jeśli korzystamy z rutera w domu, to nie zawsze potrzebujemy wielu zaawansowanych funkcji, które coraz częściej da się znaleźć w urządzeniach różnych producentów. Do podstawowych zastosowań często wystarcza skonfigurowanie zaledwie kilku najważniejszych opcji. Istotniejsza jest natomiast wydajność i stabilność pracy sieci.
LevelOne WGR-6012

Transfery po kablu, jak przystało na gigabitowy sprzęt, są wysokie.

Transfery po kablu, jak przystało na gigabitowy sprzęt, są wysokie.

Testowany w naszym laboratorium LevelOne WGR-6012 demonem szybkości nie jest, ale sprawnie radzi sobie z przesyłaniem danych zarówno po kablu jak i w sieci bezprzewodowej. Został on wyposażony w cztery gigabitowe porty LAN, co zapewnia bardzo przyzwoite transfery między podłączonymi kablem urządzeniami, oraz w dwie anteny pracujące w technologii 2T/2R. Te ostatnie pozwalają na osiągnięcie teoretycznej przepustowości do 300 Mb/s zarówno w stronę do jak i od rutera. Wyglądem zewnętrznym urządzenie do złudzenia przypomina model WBR-6022, tutaj też znajdziemy kanciastą, czarną obudowę wykończoną elementami w kolorze pomarańczowym. Nieco inne są oznaczenia przy diodach informacyjnych. Całość jest nie tylko estetyczna ale i funkcjonalna. Anteny, bowiem, są demontowalne, a na przednim panelu urządzenia umieszczono przycisk funkcji WPS i wyłącznik sieci bezprzewodowej. Wyłącznik całego urządzenia znalazł się z tyłu, obok gniazda zasilania.

Przesyłanie danych na małych odległościach jest szybkie. Wynik lepszy niż np. w Linksysie E2000.

Przesyłanie danych na małych odległościach jest szybkie. Wynik lepszy niż np. w Linksysie E2000.

Jeśli przyjrzeć się wydajności, to WGR-6012 nie ma się czego wstydzić. Na niewielkiej odległości, z jednym klientem uzyskaliśmy prawie 150 Mb/s w trybie dupleks. To więcej niż w Linksysie E2000 czy D-Linku DIR-685. Wyraźnie wolniej, ale nadal lepiej niż wspomniane modele, LevelOne komunikował się z dwiema kartami dedykowanymi jednocześnie. Dobrze wypadły też pomiary z kartą zgodną z Centrino 2. Zarówno z taką, jak i z dedykowaną, WGR-6012 dobrze poradził sobie na dużych odległościach. We wszystkich powyższych przypadkach sygnał był stabilny, co świadczy o jego odporności na zewnętrzne zakłócenia.

Użytkownikom domowym wiele zaawansowanych funkcji nie jest potrzebnych, w testowanym modelu położono więc nacisk na łatwą obsługę. Dostępny jest kreator konfiguracji i pomoc kontekstowa ułatwiająca poruszanie się po opcjach menu. Zrezygnowano jednak z kilku przydatnych funkcji m.in. z możliwości zarządzania przepływem danych (choć producent twierdzi, że funkcja QoS została zaimplementowana). Na plus zasługuje dość niskie zużycie energii, także podczas transmisji danych. Aby podnieść energooszczędność, niewykorzystywane porty LAN nie są zasilane.

Mimo szybkich transferów, zużycie energii podczas pracy jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Ma na to wpływ m.in. wyłączanie zasilania nieaktywnych portów LAN.

Mimo szybkich transferów, zużycie energii podczas pracy jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Ma na to wpływ m.in. wyłączanie zasilania nieaktywnych portów LAN.

Choć nie można się po nim spodziewać oszałamiającej funkcjonalności, to LevelOne WGR-6012 można nazwać dobrym ruterem do prostych zastosowań. Jego wydajność jest naprawdę niezła, obsługa prosta, a cena niezbyt wysoka. Choć marka nie jest jeszcze dobrze znana na naszym rynku, to dzięki temu urządzeniu ma szansę stać się bardziej popularna.

Grzegorz Bziuk