Prędkość światła już nie jest żadnym limitem?

Naukowcy z Włoch odkryli cząstki poruszające się szybciej, niż światło. Czyżby jeden z największych dogmatów fizyki został obalony?
A jednak się da!

A jednak się da!

Szczególna teoria względności Einsteina opiera się na prawie, że nic nie jest w stanie poruszać się szybciej, niż światło w próżni. Włoscy naukowcy mają jednak inne zdanie. Zmierzyli prędkość, z jaką poruszają się neutrina wystrzelone z CERN-u a następnie chwytane 730 kilometrów dalej. Jak się okazało, niektóre dotarły do celu o kilka miliardowych części sekundy szybciej, niż powinny. Założono, że to błąd pomiaru.

Doktor Antonio Eraditato postanowił jednak sprawdzić ów eksperyment. Nie znalazł żadnej usterki ani żadnego błędu. Eksperyment więc zostanie powtórzony, przez inne zespoły badawcze. Jeżeli się powiedzie, oznaczać to będzie koniec teorii względności Einsteina, wraz z jej wszystkimi konsekwencjami (niemożność podróży w czasie, nieprzekraczalna prędkość światła).

0
Źródło: gazeta.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.