Silnik elektryczny wielkości cząsteczki

Naukowcy z Tufts University stworzyli "silnik molekularny", który jest wielkości około jednego nanometra. Nie jest to pierwszy jednocząsteczkowy silnik, ale ten można łatwo uruchomić końcówką elektronowego mikroskopu skaningowego.
Tak wyglądać będą silniki przyszłości

Tak wyglądać będą silniki przyszłości

Maszyna wielkości jednej cząsteczki? Tak, to możliwe. Butylowa cząsteczka siarczku butylo-metylowego została położona na podłożu z miedzi. Siarka jest spychana do wewnątrz, gdzie służy jako coś w rodzaju osi, a atomy węgla znajdują się na jej końcach. Po dodaniu ładunku elektrycznego cała molekuła zaczyna się obracać, zazwyczaj w jednym kierunku.

Co z tego wynika w praktyce? Nie za wiele, najmniejszy silnik świata musi być po prostu fajny i nie można o nim nie napisać. To jednak pierwszy jednocząsteczkowy silnik elektryczny, nad którym ma się pełną kontrolę (można jeden uruchomić za pomocą mikroskopu elektronowego, w czasie gdy drugi obok pozostaje nieaktywny).

Co z tego wyniknie? To się dopiero okaże…

0
Źródło: TechCrunch
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.