Firmowe kontakty w telefonie mogą cię kosztować 200 tysięcy złotych

Jeżeli masz listę firmowych kontaktów w telefonie i nie zgłosiłeś jej do GIODO możesz zapłacić karę nawet dwustu tysięcy złotych!
Kontakty firmowe? Biegnij do GIODO!

Kontakty firmowe? Biegnij do GIODO!

Każdą listę danych osobowych przetwarzanych przez przedsiębiorstwo należy zgłosić do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jeżeli tego nie zrobi, musi się liczyć z naliczeniem kary. A ta może wynieść nawet 200 tysięcy złotych. A że ustawa nie opisuje dokładnie specyfiki danych osobowych, pod ich definicję podpadają również kontakty z twojej służbowej komórki.

Co do zasady, regułą jest rejestracja wszystkich danych, jednak od niej są pewne wyjątki, administrator powinien sam ocenić na ich podstawie czy powinien to zrobić czy nie — mówi na łamach portalu Wyborcza.biz Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO.

Wyjątek stanowią adwokaci, lekarze, radcy prawni, rzecznicy patentowi, biegli rewidenci i stowarzyszenia wyznaniowe. Nie trzeba również rejestrować danych koniecznych do wystawienia faktury i rachunku i zawarcia umowy o pracę.

Źródło: Wyborcza.biz
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.