Raidsonic ICY BOX IB-MP3011Plus

Najnowszy odtwarzacz marki ICY BOX oznaczony symbolem IB-MP3011Plus to nowoczesne urządzenie, które wyróżnia się obecnością interfejsów USB 3.0 oraz Gigabit Ethernet. W metalowej, stabilnej obudowie można zamontować dysk twardy SATA 3,5″ (o maksymalnej pojemności 2 TB). Instalacja wymaga odkręcenia czterech śrubek z obudowy i przykręcenia dysku za pomocą kolejnych czterech śrubek. Nie obędzie się bez śrubokręta, lecz raczej nikt nie będzie dokonywał takiej operacji zbyt często.
Raidsonic ICY BOX IB-MP3011Plus

Pliki multimedialne (audio, wideo i obrazy) można skopiować z komputera przez wspomniane już bardzo szybkie złącze USB 3.0 na dysk twardy, można również odtwarzać (i skopiować) pliki z wielu źródeł. Mogą być zatem zapisane na: dysku zewnętrznym, pendrivie, karcie SD/SDHC/MMC, a także znajdować się w sieci LAN albo WLAN (kartę WiFi 802.11 b/g/n na USB trzeba osobno dokupić). Oba złącza USB, podobnie jak czytnik kart pamięci, znajdują się z boku obudowy i dostęp do nich jest łatwy. Wśród złączy znajdują się wyjście HDMI 1.3a, komponentowe i kompozytowe wraz z odpowiadającymi mu wyjściami audio (stereo).

Do sterowania urządzeniem służy pilot na podczerwień, którego klawisze zostały rozmieszczone w przemyślany sposób, lecz niewygodnie się je wciska i nie są podświetlane. Nie mamy zastrzeżeń do jakości obrazu i dźwięku, nie wystąpiły również żadne problemy z płynnością w przypadku materiałów wideo Full HD. Pewnym mankamentem jest czas oczekiwania na rozpoczęcie odtwarzania wideo, który wynosi ok. 4 s, niby niewiele, ale zauważalnie dłużej niż w większości innych odtwarzaczy. Duże zdjęcia w formacie JPG wyświetlane są szybko. Obsługiwane są napisy do filmów w formatach SMI, SRT, SSA, SUB i TXT, polskie znaki są prawidłowo wyświetlane. Dysk twardy można sformatować za pomocą menu odtwarzacza, nie jest do tego potrzebny komputer.

Urządzenie może pełnić funkcję serwera Samba i klienta BitTorrent, a także umożliwia dostęp do radia internetowego. Wśród dostępnych serwisów internetowych są YouTube, Picasa i Flickr oraz informacje o pogodzie i tekstowe wiadomości ze świata. Godna uwagi jest wbudowana przeglądarka WWW, którą wygodniej jest obsługiwać po podłączeniu klawiatury do jednego z portów USB. Pobór mocy wynosi 8,4 W podczas wyświetlania menu i 9,8 W podczas odtwarzania filmu. Te niezbyt wysokie wartości będą jeszcze niższe, jeżeli nie zamierzamy instalować dysku twardego i będziemy korzystać tylko z nośników zewnętrznych.

To ciekawe urządzenie prawidłowo odtwarza wszystkie testowane przez nas formaty plików multimedialnych, umożliwia zainstalowanie dysku twardego, a wśród złączy można znaleźć bardzo szybkie interfejsy USB 3.0 i Gigabit Ethernet.

Marek Grzybowski