Pod względem estetyki, niewiele można mu zarzucić – może jedynie to, że przez taką nie inną konstrukcję nie da się go zamontować na ścianie. Urządzenie ma kształt zaokrąglonego i nierówno spłaszczonego prostopadłościanu do którego przyczepiono, także nierówno spłaszczoną, podstawkę. Jakkolwiek strasznie by to nie brzmiało, to urządzenie prezentuje się estetycznie i efektownie. Nie trzeba zatem chować go w szafie, będzie się dobrze komponować z nowoczesnym notebookiem czy telewizorem stojącym w salonie. Prócz gigabitowego portu WAN i czterech gigabitowych złącz LAN, w tylnej części Belkina znajdziemy też dwa złącza USB. Umożliwiają one podłączenie drukarki i pamięci masowej. Nad każdym z nich umieszczono diodę informującą o aktualnym stanie portu.
Play N750 DB, jak sama nazwa wskazuje, może pracować w trybie DualBand, czyli jednocześnie udostępniać sieci 2,4 i 5 GHz. O ile w niższym paśmie jego wyniki są dobre, choć nie rewelacyjne, to w “piątce”, zwłaszcza na małych odległościach, niewielu go wyprzedza. Do szybszych należy np. Trendnet TEW-692GR.W trybie DualBand, z dwiema kartami dedykowanymi, uzyskaliśmy łączną prędkość transferu na poziomie niemal 250 Mb/s. Z tymi samymi kartami ruter radzi sobie wyraźnie lepiej w 5 GHz także na dużych odległościach. Prędkość na poziomie 120 Mb/s po przejściu sygnału przez dwie ściany w porównaniu z 80 Mb/s dla pasma 2,4 GHz, to wynik nieco tylko słabszy niż uzyskany przez Asusa RT-N56U, który przez dość długi czas utrzymywał się na pierwszym miejscu naszego rankingu.

Do rutera dołączone są cztery aplikacje. Pierwsza z nich – Self-Healing, wykrywa problemy z połączeniem, uruchamia diagnostykę sieci i przywraca jej prawidłowe działanie. Video Mover ułatwia zarządzanie i udostępnianie treści multimedialnych z podłączonej do urządzenia pamięci masowej. Print Zone umożliwia współdzielenie drukarki a Memory Safe to aplikacja służąca do backupu danych na dysk podłączony do rutera.
Choć sprzęt nie należy do najtańszych, to jego wydajność jest naprawdę przyzwoita. Na plus należy zaliczyć fabrycznie skonfigurowane zabezpieczenia sieci, przydzielony klucz sieciowy jest unikalny dla każdego egzemplarza. Minusem jest niemałe zużycie energii – 8,5 W podczas przesyłania danych.
Grzegorz Bziuk