Canon Pixma iP4950

archiwum
Zwykła drukarka do domowych zadań. Jeśli drukujemy zdjęcia nie zawiedziemy się, jakość bardzo dobra. Do dodatkowej funkcjonalności można zaliczyć port PictBridge.

Zobacz cały ranking:

Czas starszej drukarki Pixma iP4850 wydaje się policzony choć prawdę mówiąc następny model nie wnosi zbyt dużo zmian. Chyba, że istotny jest dla kogoś zmiana plastiku obudowy. Canon Pixma iP4950 jest też minimalnie szybszy. Niestety jedynie w szybkim wydruku w czerni. Podczas testu w trybie normalnym różnice były minimalne. Choć cena nowego modelu nie odstrasza to starszy, dostępny wciąż na rynku iP4850 jest znacznie tańszy.

Bardzo szybki wydruk – szybszy nawet niż drukarki przeznaczonej do biura. Szybciej także niż poprzedni model iP4700

Bardzo szybki wydruk – szybszy nawet niż drukarki przeznaczonej do biura. Szybciej także niż poprzedni model iP4700

Drukarka mimo swej prostej konstrukcji zapewnia użytkownikowi automatyczny (sprzętowy) dupleks i port PictBridge. Dzięki dodatkowej kasecie na zwykły papier o pojemności 150 arkuszy mieszczącej się na dnie obudowy nie musimy korzystać z tylnej tacy, a na kartkach nie będzie się zbierał kurz i gabaryty sprzętu podczas pracy będą mniejsze. Tylną należy rozłożyć przy drukowaniu zdjęć.

Wydajność słaba, a koszty druku dość przeciętne. Za tekstowy wydruk zapłacimy razem z papierem ok. 12,5 gr.

Wydajność słaba, a koszty druku dość przeciętne. Za tekstowy wydruk zapłacimy razem z papierem ok. 12,5 gr.

Jak poprzednio jakość wydruków stoi na wysokim poziomie. Tekst jest wyraźny, czarny pigmentowy tusz sprawia, że atrament nie rozlewa się po włóknach papieru. Świetnie wygląda grafika na specjalnym papierze. Wyraźne cienkie linie i małe czcionki, dobrze oddane kolory, robią bardzo dobre wrażenie. Jednak jak w poprzednim modelu wydruk grafiki trwa dłużej niż zdjęcia. Widać wyraźnie, że producent zoptymalizował sterownik właśnie pod kątem zdjęć, ponieważ wydruk formatu A4 bez marginesów jest dość szybki – niecałe dwie minuty. Co ważne szybki w tym wypadku nie oznacza niższej jakości. Na zdjęciu trudno nawet dostrzec raster. Żywe kolory, dobrze oddana barwa skóry i szarości oraz wyraźne szczegóły złożyły się na maksymalną ocenę, jaką urządzenie otrzymuje za jakość druku.

Hałas wyższy niż w poprzednich modelach. Podczas druku zdjęć urządzenie jest jednak prawie bezgłośne.

Hałas wyższy niż w poprzednich modelach. Podczas druku zdjęć urządzenie jest jednak prawie bezgłośne.

Drukarka jest przeznaczona raczej dla użytkowników domowych. Warto zatem wiedzieć, że po każdym jej wyłączeniu i włączeniu wykonuje ona procedurę konserwacji, na którą zużywa trochę tuszu (i naszej cierpliwości). Jeśli drukujemy powiedzmy raz dziennie, kilka stron i za każdym razem wyłączamy ją to procedura serwisowa zużyje sporo tuszu. Niedługo po wydruku sprzęt przechodzi jednak w stan uśpienia i pobiera wtedy minimalne ilości energii (poniżej jednego wata). Jeśli pozostawimy ją włączoną to zaoszczędzimy tusz, a wydatki na energię będą minimalne. Koszt zakupu kompletu atramentów to ok. 220 zł. Koszty wydruków tekstowych są całkiem rozsądne. Niestety koszt druku grafiki i zdjęć jest dość wysoki (ok. 1,70 zł za zdjęcie 10×15).

Canon Pixma iP4950 to dobry sprzęt w sam raz dla domu. Na razie poszukajmy jednak starszego modelu albo poczekajmy aż cena nieco spadnie.

Robert Dutkiewicz