Dlaczego nowa Nokia to Lumia?

Nokia Lumia brzmi dźwięcznie, ale też ciężko się domyślić co właściwie ta nazwa oznacza. Fiński gigant postanowił to wyjaśnić.
Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

Nokia, szukając nazwy dla swoich pierwszych smartfonów z Windows Phone, przeanalizowała historie znanych marek i to, jak ich nazwy wpłynęły na ich rozwój. Następnie zespół ekspertów zaproponował 200 dobrych, ich zdaniem, nazw dla smartfonów. Długo nad nimi debatowano, aż wreszcie lista propozycji skróciła się do sensownej długości.

Nokia następnie najęła ekspertów biegłych w 84 dialektach, by ci sprawdzili, czy którakolwiek z propozycji nie ma negatywnych skojarzeń w jakimkolwiek języku na świecie i czy dla dowolnej grupy językowej jest łatwa do wymówienia. Hiszpańskie, idiomatyczne „lumi” pojawiło się jako jedna z sugestii. „Lumi” to też po fińsku śnieg, zaś „lumia” to liczba mnoga tego słowa. Oznacza ono też „światło” i „styl”. Faktycznie, znając historię powstania tej nazwy, pasuje idealnie. Tylko… czy to jakkolwiek wpłynie na światową sprzedaż tych smartfonów?

0
Źródło: Nokia
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.