Dziesięciokrotnie wydajniejsze baterie już za trzy lata

Czas pracy na baterii to wciąż duży problem dla mobilnego sprzętu. Mamy jednak dobre wieści: badacze z Northwestern University odkryli metodę ładowania baterii litowo-jonowych, dzięki której ogniwa ładują się szybciej i starczają na dłużej.
Arkusze grafenowe i krzem - nowy składnik baterii litowo-jonowych

Arkusze grafenowe i krzem – nowy składnik baterii litowo-jonowych

Badacze skupili się na anodzie baterii, która zazwyczaj składa się z opartych na węglu płaszczyzn. Każda z nich składa się z jednego atomu litu na każde sześć atomów węgla. Naukowcy postanowili zaproponować nową anodę, zrobioną z krzemu umieszczonego pomiędzy grafenowymi arkuszami. Dzięki temu uzyskali większe zagęszczenie atomów litu i, zwłaszcza dzięki krzemowi, krótszy czas ładowania.

Wyniki są bardzo obiecujące. Nowe baterie litowo-jonowe mogłbyby być ładowane w kwadrans i starczać na dziesięciokrotnie dłużej. To wielka obietnica dla smartfonów, tabletów, laptopów a nawet samochodów elektrycznych. Jak twierdzą sami badacze, to już nieodległa przyszłość: ich wynalazek mógłby trafić do konsumenckiej elektroniki użytkowej już za trzy do pięciu lat.

0
Źródło: Northwestern University
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.