Epson WorkForce Pro WP-4015DN

archiwum
Bardzo dobra drukarka dla średnich, a nawet dużych firm z niskimi kosztami wydruku. Charakteryzuje się dość szybkim wydrukiem, ale niestety zawsze z marginesem (nawet zdjęcia, w formacie 10x15). Mamy za to do dyspozycji sprzętowy dupleks i możliwość podłączenia do sieci LAN.

Zobacz cały ranking:

Choć wygląda jak laserowa i pracuje dość szybko Epson WorkForce Pro WP-4015DN jest drukarką atramentową. Podobnie jak spora część laserowych modeli jest przeznaczona dla firm. Trzeba przyznać, że ma wszelkie predyspozycje.

Na początek niskie koszty druku. W zależności jak dużo drukujemy możemy wybierać spośród trzech wielkości tuszy: dużych, bardzo dużych i jeszcze większych. Wydajność największych sięga 3400 stron. Niestety podobnie jak w przypadku drukarek laserowych wraz z prezentowaną drukarką dostaniemy atramenty startowe, które nie są aż tak wydajne. Producent nie podaje ich wydajności, a szkoda. Zakup najbardziej wydajnego kompletu tuszy przewyższa wartość całej drukarki, ale koszty druku tekstu i grafiki są wtedy naprawdę niskie.

Największa wydajność - pod warunkiem że kupimy tusze XXL, które są dość drogie.

Największa wydajność – pod warunkiem że kupimy tusze XXL, które są dość drogie.

Ponieważ w firmie często gonią nas terminy warto mieć drukarkę, która będzie szybko pracować. Podczas testu wydruk pięciu stron tekstu zajął nieco ponad pół minuty. To całkiem szybko jak na drukarkę atramentową. Tu konkurować z laserówką jednak może tylko przy krótkich seriach wydruków kilkustronicowych. Wyższa jakość podczas drukowania grafiki i zdjęć to już znacznie dłuższe czasy oczekiwania. Blisko 100 sekund trwał wydruk grafiki i niecałe trzy minuty zdjęcie w formacie A4.

Bardzo dobry czas. Czy szybciej niż laserówki? Przy drukowaniu w małych ilościach- tak, w przeciwnym wypadku nie.

Bardzo dobry czas. Czy szybciej niż laserówki? Przy drukowaniu w małych ilościach- tak, w przeciwnym wypadku nie.

Test w naszym laboratorium obejmuje ocenę jakości druku. Tekst jest wyraźny, nie rozlewa się i jest odporny na rozmazywanie markerem. Grafika także wygląda bardzo dobrze. Wyraźnie wydrukowane są cienkie linie i małe czcionki, dobrze oddane kolory. Zdjęcie niestety nie wygląda już tak dobrze jak to bywa w atramentówkach. Widać delikatny raster przez co na fotografii pojawia się lekki szum. Przejścia tonalne są niezbyt płynne. Nie ma też możliwości wydruku zdjęć bez marginesów. Jednak pamiętając, że nie jest to sprzęt dla domu, ale dla biznesu takie mankamenty można wybaczyć. W porównaniu do laserówek wydruki zdjęć i tak wyglądają o niebo lepiej. Kolory są żywe, a barwa skóry wygląda naturalnie. Ostatecznie jeśli nie przeszkadzają nam drobne mankamenty to wydruk możemy umieścić na ścianie za szybką.

Dość głośne zachowanie podczas pracy, warto znaleźć miejsce gdzie będzie to najmniej przeszkadzało.

Dość głośne zachowanie podczas pracy, warto znaleźć miejsce gdzie będzie to najmniej przeszkadzało.

Wyposażenie drukarki również zostało dobrane pod kątem zastosowania w firmie. Oprócz oczywistego podłączenia przez sieć LAN, możemy też korzystać z drukowania przez USB. Dwustronne wydruki są realizowane sprzętowo, czyli automatycznie. Ponadto jak wszystkie atramentówki ten sprzęt ma jeszcze jedną zaletę – mniejsze zużycie prądu.

Epson WorkForce Pro WP-4015DN jest drukarką atramentową zaprojektowaną dla firm, a w porównaniu do drukarek laserowych to tania i wydajna siła robocza.

Robert Dutkiewicz