HP LaserJet Enterprise 500 color M551dn

Kolorowa drukarka laserowa o przydługiej nazwie HP LaserJet Enterprise 500 color M551dn wykorzystuje technologię jednoprzebiegową, dzięki czemu prędkość druku w kolorze nie ustępuje prędkości wydruku w odcieniach szarości. W obu przypadkach jest wysoka, zarówno gdy drukowane są dokumenty tekstowe, jak graficzne. Wydrukowanie 10 stron tekstu w kolorze trwa 32,9 s, a przy druku monochromatycznym 31,7 s. Testowaliśmy już szybsze urządzenia, za to jakość wydruku stoi na bardzo wysokim poziomie. Kolory i drobne szczegóły na wydrukach testowych są prawidłowo odwzorowane, a cienkie linie i małe czcionki pozbawione rozmyć. Zakłócenia na dużych, jednolitych powierzchniach typowe dla drukarek laserowych co prawda występują, lecz w porównaniu z konkurencyjnymi modelami są bardzo niewielkie.
HP LaserJet Enterprise 500 color M551dn

Drukarka HP szybko drukuje dokumenty graficzne.

Drukarka HP szybko drukuje dokumenty graficzne.

Panel sterujący wyróżnia się kolorowym wyświetlaczem graficznym o przekątnej 2″. Jego jakość nie należy do najwyższych, lecz i tak jest to rzadkość wśród drukarek laserowych. Drukarkę można podłączyć do komputera przez port USB 2.0, a także umieścić w sieci LAN dzięki interfejsowi Fast Ethernet. Złącze USB typu host umożliwia wydruk z pendrive’a, lecz dotyczy to tylko plików w formatach: PDF, PRN, PCL, PS i CHT. Oprócz standardowych opcji sterownik oferuje m.in. zaawansowane funkcje zarządzania wydrukami: wydruk próbny czy poufny. Zabrakło jednakże np. możliwości wydruku plakatu (jednej strony na wielu kartkach). Po umieszczeniu urządzenia w sieci można korzystać z interesującej funkcji ePrint, która pozwala wysyłać e-maile bezpośrednio do drukarki, której zostaje przypisany własny adres e-mail.

Wszystkie porównywane modele szybko drukują dokumenty tekstowe w odcieniach szarości.

Wszystkie porównywane modele szybko drukują dokumenty tekstowe w odcieniach szarości.

Po ich odebraniu drukowana jest nie tylko treść wiadomości, lecz również załączniki. Wbudowany dupleks umożliwia automatyczny wydruk dwustronny, bez konieczności ręcznego przekładania arkuszy papieru. W trybie gotowości ten model jest wyjątkowo mało energooszczędny, pobór mocy waha się stale od ok. 30 do ok. 70 W. Dopiero po przejściu w tryb uśpienia zużycie energii spada do 5,3 W, co jest akceptowalną wartością. Typowy dla urządzeń HP wyłącznik nie odcina całkowicie dopływu prądu. Po jego użyciu pobór mocy wciąż jest niezerowy, nasze pomiary wykazały, że wynosi 0,1 W.

Wszystkie porównywane modele szybko drukują dokumenty tekstowe w kolorze.

Wszystkie porównywane modele szybko drukują dokumenty tekstowe w kolorze.

Zamykana kaseta na papier mieści 500 arkuszy, a umieszczony z boku podajnik uniwersalny 100 arkuszy. Można dokupić dodatkową kasetę na 500 kartek. Odbiornik mieści 250 arkuszy. Tonery startowe mają dużą wydajność, odpowiednio 5500 str. toner czarny i 6000 str. tonery CMY. Na tyle samo wystarczają standardowe tonery dostępne w sklepach, z tym że dostępny jest także toner czarny o wydajności podwyższonej do 11000 str. Niestety cena tych wydajnych materiałów eksploatacyjnych jest wysoka, co skutkuje raczej przeciętnymi kosztami druku. Urządzenie ma spore wymiary i waży 34,6 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi.

Produkt HP zużywa sporo prądu w trybie gotowości (To wartość średnia, rzeczywisty pobór mocy waha się stale od 30,5 W do 71 W.)

Produkt HP zużywa sporo prądu w trybie gotowości (To wartość średnia, rzeczywisty pobór mocy waha się stale od 30,5 W do 71 W.)

Opisywany model mógłby zająć wyższe miejsce w naszym rankingu, gdyby nie takie wady, jak wysokie zużycie energii elektrycznej w trybie gotowości, długi czas uruchamiania oraz nieco zbyt wysokie koszty druku.

Marek Grzybowski