Notebooki

 

 

 

Wykorzystywane benchmarki:

MobileMark 2007 — pomiar czasu pracy na baterii, tryby DVD, Reader

CHIP Benchmark 32 (2004.6.2.5) — Integer, Floating Point, Memory throughput

HD Tach 3.0.1.0 — Obciążenie procesora [%], średni transfer – odczyt [MB/s]

3DMark06 — standardowe ustawienia

3DMark Vantage — standardowe ustawienia

PCMark Vantage — standardowe ustawienia

Cinebench R10 — Rendering xCPU

Unreal Tournament 3 — trzy przebiegi, dwie rozdzielczości: 1280×800 oraz natywna matrycy ekranu.

Pomiar temperatury przy pomocy pirometru

Pomiar temperatury przy pomocy pirometru

Wyliczenie oceny Możliwości (POWER):

Budowa (25%)

Oceniając budowę testowanego notebooka bierzemy pod uwagę zainstalowane podzespoły takie jak: procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk twardy, ekran, złącza, akumulator, karty sieciowe i modemy oraz inne dodatkowe podzespoły.

Wyposażenie i ergonomia (20%)

W tej pozycji oceniamy dołączone do urządzenia oprogramowanie, wyposażenie dodatkowe (torba, mysz etc.), ergonomię użytkowania oraz długość okresu gwarancji.

Wydajność (25%)

Wydajność w naszej procedurze badamy za pomocą wymienionych wyżej benchmarków syntetycznych oraz gry Unreal Tournament III.

Czas pracy na baterii (25%)

Czas pracy na baterii mierzony jest za pomocą programu MobileMark 2007 w dwóch trybach. W pierwszym trybie (DVD) sprawdzamy maksymalny czas odtwarzania filmu z wbudowanego napędu optycznego. Jasność ekranu notebooka ustawiana jest w tym przypadku na maksymalną wartość. W modelach które nie mają wbudowanego napędu używamy tego samego zewnętrznego ze złączem USB. W drugim trybie – Reader – sprawdzamy maksymalny czas pracy podczas przeglądania dokumentu PDF. W tym trybie jasność ekranu ustawiana jest przy pomocy urządzenia do kalibrowania monitorów na poziom jak najbardziej zbliżony do wartości 60 cd/m2.

Głośność (5%)

Głośność sprawdzamy w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Przeprowadzane są cztery pomiary. Dwa w trybie jałowej pracy (2D) i dwa przy pełnym obciążeniu procesora i karty graficznej (3D). Dla każdego trybu urządzenie ustawianie jest w dwóch pozycjach względem mikrofonu – kąt 45 stopni w odległości 50 cm oraz kąt 90 stopni w odległości 100 cm. Wyniki podajemy w decybelach [dB] oraz sonach [so].

Ustawianie podświetlenia matrycy przy pomocy kalibratora.

Ustawianie podświetlenia matrycy przy pomocy kalibratora.

Wyliczenie oceny Opłacalność (ECONO)

Ocena ECONO wyliczona jest jako stosunek oceny Możliwości (POWER) do ceny notebooka, a następnie tak przeskalowana, aby urządzenie o najlepszym współczynniku możliwości do ceny otrzymało 100 punktów.

Powiązane treści:

Laptop Apple – wybierz najlepszy

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.