OKI B431dn

Monochromatyczna drukarka laserowa firmy OKI oznaczona symbolem B431dn wyróżnia się przede wszystkim wysoką prędkością druku. Przykładowo wydrukowanie dziesięciostronicowego dokumentu PDF trwa jedynie 20,9 s, a na wydruk jednej strony z grafiką trzeba czekać tylko 5,9 s. Ponieważ testujemy jedynie drukarki kosztujące poniżej 2000 zł nie mieliśmy do tej pory w testach równie szybkiej drukarki. Także jakość druku stoi na bardzo wysokim poziomie. Małe czcionki i cienkie linie nie są rozmazane, a na jednolitych powierzchniach praktycznie nie widać zakłóceń. W ustawieniach sterownika można znaleźć rzadko spotykane opcje, np. wybór sposobu cieniowania jednolitych powierzchni (siatka lub linie, grubość tekstury cieniowania). Jak przystało na produkt firmy OKI, użytkownik otrzymuje w komplecie pakiet aplikacji, wśród których można znaleźć np. program Template Manager 4.0, który służy do tworzenia szablonów wizytówek, reklam itp.
OKI B431dn

Drukarka OKI bardzo szybko drukuje dokumenty tekstowe.

Drukarka OKI bardzo szybko drukuje dokumenty tekstowe.

Wymiary tej drukarki są przeciętne, lecz trzeba pamiętać, że po rozłożeniu podajnika uniwersalnego i tylnego odbiornika jej głębokość wzrasta do 83 cm. Waga łącznie z materiałami eksploatacyjnymi wynosi 12 kg. Na panelu sterującym oprócz kilku klawiszy znajduje się dwuwierszowy wyświetlacz tekstowy, niestety bez podświetlenia. Zestaw złączy obejmuje porty USB 2.0, równoległy oraz interfejs sieci Fast Ethernet. W łatwo dostępnym miejscu, na bocznej ściance z przodu, znajduje się wyłącznik, który całkowicie odcina dopływ prądu. W trybie uśpienia urządzenie pobiera 6,3 W, co jest przeciętną wartością.

Drukarki OKI jest stosunkowo głośna.

Drukarki OKI jest stosunkowo głośna.

Drukarkę wyposażono w zamykaną kasetę na 250 arkuszy papieru oraz podajnik ręczny na 100 arkuszy. Można dokupić podajnik o pojemności 530 kartek. Oprócz głównego odbiornika wydruków na 150 arkuszy, można wykorzystać tylny odbiornik na 100 arkuszy, który pozwala uzyskać prostą ścieżkę prowadzenia papieru. Koszty druku nie są zbyt korzystne z powodu wysokich cen materiałów eksploatacyjnych: bębna o żywotności 25000 wydruków i tonera o podwyższonej wydajności (10000 str). Można również nabyć toner o zwykłej wydajności – 3000 str., zaś toner startowy wystarcza na 2000 str.

Drukarka OKI bardzo szybko drukuje dokumenty graficzne.

Drukarka OKI bardzo szybko drukuje dokumenty graficzne.

Drukarka jest dość głośna w czasie pracy, co wiąże się oczywiście z jej wysoką wydajnością. W trybie gotowości niestety nie jest bezgłośna, stale słychać szum wentylatora chłodzącego komponenty.

Drukarka OKI charakteryzuje się przeciętnym poborem mocy w trybie uśpienia.

Drukarka OKI charakteryzuje się przeciętnym poborem mocy w trybie uśpienia.

Ten bardzo udany, nie za drogi produkt firmy OKI zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu monochromatycznych drukarek laserowych do 2000 zł dzięki bardzo wysokiej prędkości i jakości druku, a także m.in. dzięki większej niż przeciętna liczbie odbiorników wydruków. Najpoważniejszym mankamentem wydaje się niezbyt zachęcająca cena oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Marek Grzybowski