Optoma EW536

Projektor Optoma EW536 wykorzystujący technologię DLP wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej 1280×800 pikseli (rozdzielczość WXGA). Deklarowana przez producenta jasność wynosi 3000 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu 2800:1. Lampa wystarcza na ok. 4000 godzin w trybie econo i ok. 3000 godzin w trybie normalnym. Zestaw złączy obejmuje m.in. wejście D-Sub, wejście HDMI, S-Video, kompozytowe. Wbudowany monofoniczny głośnik ma moc jedynie 2 W, więc nie należy się po nim spodziewać zbyt dobrej jakości dźwięku.
Optoma EW536

Obraz wyświetlany przez projektor Optoma ma przeciętną jasność.

Obraz wyświetlany przez projektor Optoma ma przeciętną jasność.

Do urządzenia dołączono kabel D-Sub oraz torbę. Pilot zdalnego sterowania jest wygodny i dobrze leży w dłoni. Ponieważ w tym modelu zrezygnowano ze złącza USB, klawisze odpowiedzialne za sterowanie myszą i przewijanie stron w dokumentach są bezużyteczne. Producent nie zdecydował się jednak na prostszego pilota bez tych klawiszy, przeznaczonego specjalnie dla projektora EW536, gdyż wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami. Zabezpieczenia antykradzieżowe to nie tylko gniazdo Kensington, ale również metalowy drążek, do którego można przypiąć stalową linkę zabezpieczającą.

Wszystkie porównywane modele charakteryzują się wysokim kontrastem ANSI.

Wszystkie porównywane modele charakteryzują się wysokim kontrastem ANSI.

Dostępne w wielu językach, w tym polskim, menu ekranowe jest przejrzyste i poruszanie się po nim nie sprawia problemów. Oprócz najczęściej spotykanych ustawień można w nim znaleźć regulację składowych CMY, a nie tylko RGB, wyłącznik czasowy (timer) oraz dodatkową korekcję barw nazwaną BrilliantColor. Użytkownik ma do dyspozycji 6 predefiniowanych profili ustawień oraz możliwość wybrania jednej z trzech wartości temperatury kolorów. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 28″ do 303″, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 1,2 m do 12 m od ekranu. Maksymalna wartość zoomu optycznego to skromne 1,1×, zaś współczynnik odległości projekcji (throw ratio) waha się od 1,55:1 do 1,7:1.

Projektor Optoma jest dość głośny w trybie normalnym (w trybie ekonomicznym również).

Projektor Optoma jest dość głośny w trybie normalnym (w trybie ekonomicznym również).

Obraz wyświetlany przez ten model charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Zmierzony współczynnik kontrastu ANSI jest wysoki i wynosi ponad 203:1, zaś kontrast on/off to 2052:1. Jasność obrazu ma przeciętną wartość, średnio 768 ANSI lm. Stosunkowo słabo prezentuje się równomierność oświetlenia ekranu (niewiele ponad 84%). Projektor ma przeciętne wymiary i waży 2,3 kg. Wentylator chłodzący lampę pracuje głośno zarówno w trybie normalnym, jak ekonomicznym, a różnica w poziomie hałasu między nimi jest bardzo mała.

Najważniejszą zaletę tego modelu stanowi wysoka jakość obrazu, co znalazło odzwierciedlenie szczególnie w pomiarach kontrastu. Ponadto projektor umożliwia wyświetlanie obrazu stereoskopowego (3D). Stosunkowo niska cena sprawia, że jest to ciekawa propozycja dla użytkowników potrzebujących solidnego rzutnika WXGA o standardowej funkcjonalności.

Marek Grzybowski