Ostry protest Wikipedii przeciwko ustawie SOPA

Jimmy Wales, prezes Wikipedii, zapowiedział, że jeżeli rząd amerykański przyjmie ustawę "Stop Online Piracy Act", to Wikipedia przestaje działać, a przynajmniej jej anglojęzyczna wersja.
Wikipedia protestuje przeciwko SOPA

Wikipedia protestuje przeciwko SOPA

Co rusz słyszymy o protestach przeciwko ustawie SOPA. Co jest złego w metodzie zwalczania piractwa? Chodzi o formę tej walki, bo jeśli ten akt prawny zostanie przyjęty, władze Stanów Zjednoczonych będą mogły wyłączyć każdą stronę internetową hostowaną na terytorium tego kraju, przejęcie jej domeny i konta bankowego właściciela.

Wales, prezes Wikipedii, jest zdania, że dzięki temu władza zyskuje zbyt potężne narzędzie w swoich rękach, i że może nie oprzeć się pokusie likwidowania witryn, które niekoniecznie zajmują się piractwem. Zapowiedział, że w momencie uchwalenia tej ustawy, Wikipedia się z Ameryki wynosi. A jeżeli to nie będzie możliwe, to zawiesza działalność.

Źródło: Gizmodo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.