Toshiba MK3261GSYN 320 GB

Toshiba MK3261GSYN jest dyskiem, który oferuje bardzo dobrą wydajność, jest przy tym cichy. Pojemność dysku 320GB jednak nie dla każdego użytkownika notbooka czy netbooka będzie wielkością satysfakcjonującą.

Toshiba MK3261GSYN jest 2,5-calowym, wewnętrznym dyskiem magnetycznym do komputerów przenośnych i stacji roboczych, a także zewnętrznych urządzeń do przechowywania danych. Nośnik pracujące z prędkością 7200 obr./min, wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 16 MB. Dysk zaopatrzony jest w interfejs SATA 3 Gb/s. Po sformatowaniu oferuje użytkownikowi 298 GB przestrzeni na dane.

W testach MK3261GSYN wykazał się dużą szybkością transferu danych i krótkimi czasami dostępu, pozostawiając za sobą znaczną ilość konkurentów.

Najszybszy odczyt danych spośród HDD o pojemności 320 GB oferują Toshiba i niskoprofilowy Seagate Momentus Thin.

Najszybszy odczyt danych spośród HDD o pojemności 320 GB oferują Toshiba i niskoprofilowy Seagate Momentus Thin.
Również podczas zapisu Toshiba i Seagate Momentus Thin są najszybsze.

Również podczas zapisu Toshiba i Seagate Momentus Thin są najszybsze.

Nośnik jest co prawda wolniejszy od najnowszych modeli z serii Scorpio Black firmy WD i oczywiście hybryd Seagate-a, ale uzyskane w testach wyniki uplasowały ten model tuż za nimi w ścisłej czołówce. Średnie prędkości transferów jakie osiągał podczas testów były na poziomie wyrównanym zarówno dla odczytu i zapisu i wynosiły 90 MB/s. Maksymalna szybkość jaką osiągał to 119 MB/s (CHIP Diskbench).

W aplikacji tetsowej ATTO dysk uzyskał maksymalną szybkość 118 MB/s. Czasy dostępu nowej Toshiby to jej duży atut. Podczas odczytu średni wynosił 16,4 ms, a podczas zapisu zaledwie 7,8 ms.

Czas dostępu podczas odczytu dysku Toshiby jest krótki. Hybrydowy Seagate Momentus XT jest wciąż najszybszą 320-tką.

Czas dostępu podczas odczytu dysku Toshiby jest krótki. Hybrydowy Seagate Momentus XT jest wciąż najszybszą 320-tką.
Podczas zapisu, średni czas dostępu Toshiby jest nawet lepszy niż uzyskany przez hybrydę Seagate'a. Tu najszybszy okazał się jednak WD Scorpio Black i to w nie najnowszej już wersji (BEKT).

Podczas zapisu, średni czas dostępu Toshiby jest nawet lepszy niż uzyskany przez hybrydę Seagate’a. Tu najszybszy okazał się jednak WD Scorpio Black i to w nie najnowszej już wersji (BEKT).

W testach aplikacyjnych symulujących codzienną aktywność dysku, w teście PCMark7 dysk uzyskał wysoki wynik 1684 punkty co oznacza, że świetnie nadaje się na dysk systemowy. Po 60-tu minutach w wymuszonym trybie pracy nagrzewał się do temperatury tylko 38 ° C czyli można śmiało powiedzieć, że jest dyskiem chłodnym. Sprawdziliśmy w komorze bezechowej jaki hałas generuje nośnik kręcąc talerzami i wymachując głowicami. Średnia wartość wynosząca 29,2 dB (0,8 sona) podczas odczytu i 28,4 dB (0,7 sona) w trybie jałowym, to wynik zasługujący na uznanie.

Toshiba oraz Seagate'y XT i Thin pracują najciszej.

Toshiba oraz Seagate’y XT i Thin pracują najciszej.

Na koniec zmierzyliśmy apetyt testowanego dysku na energię. Osiągane przez nośnik średnie zużycie na poziomie 1,3 W jest na średnim poziomie dla dysków magnetycznych pracujących z tą prędkością.

Podsumowując, Toshiba MK3261GSYN jest dyskiem oferującym wydajność na dobrym poziomie. Trzy główne zalety to: szybki transfer danych, krótkie czasy dostępu (zwłaszcza zapisu), cicha praca. Największym minusem tego dysku jest jego pojemność. W notebooku taka pojemność, w krótkim czasie może okazać się zbyt mała, ale w netbooku, który z reguły jest kolejnym (nie jedynym) komputerem użytkownika wydaje się bardzo rozsądna i godna polecenia. Nośnik ten ma bardzo dobry stosunek możliwości do ceny – oczywiście tylko jeśli weźmiemy pod uwagę bieżącą sytuację na rynku dysków magnetycznych, które po powodzi w Tajlandii znacznie podrożały.

Arkadiusz Uriasz

3
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.