Układ scalony, który sam się naprawi

Niewielka usterka nawet w pojedynczym obwodzie może uczynić cały układ scalony bezużytecznym. Jednak dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Illinois, problem ten ma niedługo zniknąć.
Procesory zyskały dłuższy żywot

Procesory zyskały dłuższy żywot

Układy scalone są zbyt małe i zbyt skomplikowane, byśmy mogli je sami naprawiać. Dlatego też nawet najdrobniejsza wada wymaga wymiany całego sprzętu. Na szczęście jest już pomysł na chip, który… naprawia się sam. Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois wykorzystali do tego samoodtwarzające się polimery. Jak donosi portal conowego.pl, uczeni rozproszyli malutkie mikrokapsułki o średnicy 10 mikronów na powierzchni łącza obwodu. Kiedy materiał tworzący łącze zaczyna pękać, kapsułki się otwierają i uwalniają specjalny płynny materiał przewodzący, który wypełnia powstałą szczelinę, przywracając obieg elektryczny. Jeśli nastąpi usterka, to zużywa się kapsułka jedynie w tym miejscu – inne wciąż czekają na wykonanie swojego zadania.

Szczegółowe informacje na conowego.pl.

0
Źródło: conowego.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.