Verbatim Traveller 53063 750GB

Verbatim Traveller o symbolu 53063 to zewnętrzny dysk formatu 2,5-cala o pojemności 750 GB, użytkowej 698 GB. Nieduża, przy tym lekka obudowa o wadze 156 g wykonana jest z plastiku imitującego metal. Wokół krawędzi dysk wzmocniono gumowa opaską. Dysk oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej. Na stronie producenta możemy przeczytać w opisie produktu ciekawe stwierdzenia: “… doskonałe rozwiązanie dla podróżującego biznesmena” oraz ” jest niezwykle odporny na wstrząsy i uszkodzenia”. Obudowa Traveller-a wykonana z plastiku z cienką, gumową opaską wokół krawędzi mają zapewnić ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi? Szczerze mówiąc bałbym się sprawdzać bardziej te marketingowe rewelacje, gdyż w rzeczywistości nawet niewielki nacisk z góry na obudowę, (gdy dysk jest włączony) powoduje niepokojący zgrzyt wewnątrz. Brak czujnika swobodnego upadku (Free Fall Sensor) i naprawdę sensownego wzmocnienia – poza słownym – to moim zdanie trochę za mało dla dysku Traveller. Dysk jest więc “podróżnikiem” jak każdy inny model w plastikowej obudowie i nie należy się po nim spodziewać czegoś więcej w kwestii ochrony przed uszkodzeniami. Wewnątrz pracuje Samsung SpinPoint M8 HN-M750MBB o prędkości 5400 obr./min z buforem pamięci podręcznej o wielkości 8 MB.
Verbatim Traveller 53063 750GB

Seagate STAD750202 z dyskiem 7200 obr./min i interfejsem USB 3.0 jest jednym z najszybszych, magnetycznych dysków przenośnych oferowanych obecnie w sprzedaży. Verbatim Traveller z dyskiem 5400 obr./min i buforem pamięci podręcznej o wielkości 8 MB spisuje się jednakże niewiele słabiej.

Seagate STAD750202 z dyskiem 7200 obr./min i interfejsem USB 3.0 jest jednym z najszybszych, magnetycznych dysków przenośnych oferowanych obecnie w sprzedaży. Verbatim Traveller z dyskiem 5400 obr./min i buforem pamięci podręcznej o wielkości 8 MB spisuje się jednakże niewiele słabiej.

Wyniki wydajności Traveller-a są niezłe. Dysk uzyskuje transfery niewiele wolniejsze od modeli z notebookowymi dyskami 7200 obr./min. Średni transfer danych w HD Tune Pro podczas odczytu i zapisu wynosił: 87 i 85 MB/s z czasem dostępu 16 ms. Maksymalna szybkość uzyskana w aplikacjach HD Tune Pro oraz CHIP Diskbench wynosiła 106 i 103 MB/s. Osiągana przez urządzenie temperatura pracy maks. 36°C jest na dobrym poziomie. Pobór energii dysku jest niewielki. Zużywał on podczas pracy 2,2 W, 1,3 W w trybie jałowym i 0,8 w uśpieniu. Szybkość przejścia w tryb energooszczędny pozwala ustalić dołączona do dysku aplikacja Green Button. Po wykonaniu serii pomiarów głośności w komorze bezechowej stwierdzamy, że dysk został wyciszony dość przeciętnie. Średni hałas generowany podczas pracy wynosił 29,2 dB (0,8 sona), a w trybie jałowym 28,3 dB (0,7 sona) – to więcej niż w większości zewnętrznych modeli 2,5″. Traveller wyposażony jest we wspomniane już oprogramowanie Green Button, a także w pakiet Nero BackItUp & Burn Essentials.

Podsumowując, Traveller jest dyskiem wydajnym. Choć szum przez niego generowany jest nieznacznie wyższy niż w modelach konkurencji to nie jest to znaczący mankament. Zużywa natomiast niedużo energii i nie nagrzewa się nadmiernie. Wyposażony został w przydatny pakiet oprogramowania pozwalający na łatwe wykonywanie kopii bezpieczeństwa czy zabezpieczenie dostępu do danych hasłem. Cena w przeliczeniu na jeden GB powierzchni wynosząca 0,74 gr także jest przystępna. Szkoda, że Traveller nie został wykonany z bardziej trwałych materiałów, dzięki którym zapewnił by realną ochronę podczas przenoszenia.

Arkadiusz Uriasz