Microsoft pokazuje przyszłość Windows Phone 7

Pierwsza, najważniejsza dla nas informacja: Windows Phone będzie obsługiwał 16 nowych języków a usługa Marketplace zostanie otwarta na 35 nowych krajów. Wszystko wskazuje więc na to, że smartfony z systemem Microsoftu będą miały sens w naszym kraju. Jakby ktoś nie wiedział, póki co, Windows Phone 7 nie ma polskiego interfejsu, polskiej klawiatury, a sklep z aplikacjami w polskiej edycji nie działa. No dobra, ale czy zmieniło się coś jeszcze? Całkiem sporo.
Windows Phone 7 - zaprzyjaźni się z Mac OS X?
Windows Phone 7 - zaprzyjaźni się z Mac OS X?

Wyszukiwarka aplikacji się zmieniła, grupując je teraz po wirtualnych folderach, jeśli owych aplikacji jest wiele zainstalowanych. Zmieniła się też ogólna wyszukiwarka, która teraz potrafi wyszukwać ciekawe i użyteczne miejsca w pobliżu miejsca, w którym się znajdujemy (kina grające dany film, restauracje, przedsiębiorstwa, itd.). Będzie możliwe też uruchamianie kontekstowe w aplikacji. Przykładowo, jeżeli wyszukujemy “telewizory” a następnie klikniemy na aplikację obsługującą dany portal aukcyjny, uruchomi się ona od razu w trybie wyszukiwania telewizorów.

Pojawi się też nowa galeria do przeglądania zdjęć a także narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu (jak dotąd system ten, podobnie jak Android, domyślnie nie potrafi ich wykonywać). Pojawi się też mobilny Internet Explorer 9, obsługujący w pełni HTML5 i media strumieniowe i który (według testów Microsoftu, do zweryfikowania…) jest kilkukrotnie szybszy od przeglądarek z iOS-a i Androida.

Mango to też przypinanie konkretnych elementów aplikacji (dalszych kart, podopcji, nie tylko menu głónego) jako skrót do strony głównej systemu. Pojawi się też długo wyczekiwana wielozadaniowość, czyli możliwość przełączania się pomiędzy aplikacjami bez konieczności ich zamrażania.

Kiedy premiera? Nie wiadomo. Póki co wciąż nie wszyscy otrzymali poprzednią aktualizację, czyli NoDo…