Asus RT-N10U – ruter dalekiego zasięgu

Ostatni ruter Asusa pojawił się w naszym rankingu już dość dawno i przez długi czas nie miał sobie równych jeśli idzie o wydajność. Mowa tu o modelu RT-N56U, który choć spadł o kilka pozycji, to nadal utrzymuje się w ścisłej czołówce naszego rankingu. Tym razem do laboratorium trafił model “ekonomiczny” – RT-N10U wyposażony w demontowalną antenę o zysku 5 dBi.
Asus RT-N10U – ruter dalekiego zasięgu

Wyglądem zewnętrznym nowy model przypomina starszy RT-N10, ale w odróżnieniu od niego jest biały. Na przednim panelu znajdziemy dziewięć diod wskazujących aktualny stan pracy a z tyłu cztery stumegabitowe złącza LAN, jedno WAN oraz port USB do podłączenia drukarki. Jest tam też przycisk funkcji WPS i wyłącznik sieciowy.

Prędkości transferów na niewielkich odległościach są całkiem przyzwoite.

Prędkości transferów na niewielkich odległościach są całkiem przyzwoite.

Pojedyncza antena umożliwia zestawienie połączenia z maksymalną prędkością na poziomie 150 Mb/s. Jest to oczywiście wartość teoretyczna, a rzeczywiste transfery są zdecydowanie niższe. O tym jednak nieco później. Zastosowanie takiej anteny miało na celu zwiększenie pokrycia przestrzeni sygnałem sieci bezprzewodowej i założenie to zostało osiągnięte. Nawet na dużych odległościach, z przeszkodami w postaci ścian, sygnał był silny a połączenie i transfer danych stabilne. Czyni to z RT-N10U dobre rozwiązanie dla kilkupiętrowych domów i rozległych biur.

Prócz podstawowych funkcji rutera, Asus oferuje kilka opcji dodatkowych. Do jego portu USB można podłączyć drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne i po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania na komputerach, współdzielić je w sieci. Możliwość utworzenia czterech SSID jest rozwiązaniem problemu udostępnienia sieci gościom. W tym przypadku dla każdej z sieci można ustawić oddzielne zabezpieczenia i określić poziomy dostępu. Do wyboru jest tylko LAN, tylko WAN i LAN + WAN. Choć RT-N10U nie posiada funkcjonalności WDS, to jest w stanie działać jako router, “universal repeater” lub AP. Dwa ostanie tryby dają możliwość zwiększenia zasięgu już istniejącej sieci przy czym dla AP, sygnał jest dostarczany kablem. Repeater otrzymuje sygnał bezprzewodowo, ale obniża to maksymalną przepustowość ponieważ musi się on jednocześnie kontaktować zarówno z klientem jak i z ruterem podstawowym. Zaniepokojonych pragnę uspokoić – nie jest to nic nadzwyczajnego, tak jest specyfika tego trybu działania.

Spadek prędkości przesyłania danych na dużej odległości jest niewielki.

Spadek prędkości przesyłania danych na dużej odległości jest niewielki.

Teraz kilka słów o wydajności. Po ruterze wyposażonym w pojedynczą antenę i stumegabitowe porty LAN nie można się spodziewać, że zawojuje listy najszybszych, ale wśród bezpośrednich konkurentów radzi sobie dobrze. Zwłaszcza jeśli przyjrzymy się transferom na dużych odległościach. Z ok. 97 Mb/s (na trasie bez przeszkód) prędkość spadła do 85 Mb/s. Co ważne podobne wyniki uzyskaliśmy zarówno z kartą dedykowaną jak i z wbudowaną w notebooka kartą zgodną z Centrino 2.

Dużym plusem tego rutera jest jego niewielki pobór energii, zarówno podczas przesyłania danych jak i bezczynności.

Dużym plusem tego rutera jest jego niewielki pobór energii, zarówno podczas przesyłania danych jak i bezczynności.

Choć RT-N10U nie należy do najszybszych, to stabilność połączenia i niewielki spadek prędkości na dużej odległości są godne uwagi. Jest to sprzęt, który dobrze sprawdzi się w dużych domach i biurach zarówno jako ruter podstawowy jak i w trybie AP. Do niewątpliwych zalet należy też zaliczyć prostą obsługę i przystępną cenę.

Grzegorz Bziuk