HP Color LaserJet Pro 200 M275nw

archiwum
Urządzenie wielofunkcyjne z kolorową drukarką laserową i skanerem 3D opartym o czujnik CMOS o dużej głębi ostrości, lecz niskiej rozdzielczości optycznej (300 × 300 dpi). Niska prędkość druku, zwłaszcza w kolorze. Interfejs WLAN 802.11 b/g/n. Mała pojemność podajników papieru. Wysokie korzystne

Najnowsze urządzenie wielofunkcyjne wyprodukowane przez firmę HP nosi wyjątkowo długie oznaczenie Color LaserJet Pro 200 M275nw. Składa się z kolorowej drukarki laserowej i skanera CMOS o dużej głębi ostrości. Pozwala on skanować i „kopiować” na kartce trójwymiarowe obiekty robiąc im zdjęcie. Według dokumentacji jego rozdzielczość wynosi 8 megapikseli, lecz maksymalne dostępne w sterowniku ustawienie to tylko 300×300 dpi. Urządzenie ma nietypowy wygląd dzięki srebrnemu pałąkowi skanera i brązowo-czarnej obudowie. Łącznie z materiałami eksploatacyjnymi waży 13,5 kg. Obsługę ułatwia dotykowy wyświetlacz graficzny o przekątnej 3,5″. Oprócz interfejsu przewodowego Fast Ethernet w tym modelu zainstalowano także moduł WLAN w standardzie 802.11 b/g/n, rzadko spotykany w urządzeniach laserowych.

Skanowanie trwa długo w przypadku produktu HP.

Skanowanie trwa długo w przypadku produktu HP.

Prędkość drukowania i kopiowania jest bardzo niska, zwłaszcza w kolorze. Wydrukowanie 10 stron monochromatycznego tekstu trwa ok. 56 s, natomiast w kolorze ponad 166 s. Ze względu na specyfikę skanera nie istnieje opcja preskanu, zaś samo skanowanie trwa długo, ok. 20 s. Jakość druku jest bardzo wysoka, natomiast jakość skanowania, a co za tym idzie także kopiowania, pozostawia wiele do życzenia. Wszystko jest rozmyte, a kolory mało naturalne. Warto zwrócić uwagę na duże udogodnienie nazwane Smart Install, które polega na tym, że w systemach Windows nie jest potrzebna płyta ze sterownikami. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla USB, a instalacja rozpocznie się automatycznie. Z kolei funkcja ePrint pozwala na drukowanie e-maili (wraz z załącznikami) wysyłanych bezpośrednio na adres drukarki.

Prędkość kopiowania w kolorze jest bardzo niska w przypadku produktu HP.

Prędkość kopiowania w kolorze jest bardzo niska w przypadku produktu HP.

Możliwości podawania papieru są bardzo skromne. Główny podajnik papieru ma pojemność 150 arkuszy, zaś pojemność odbiornika wydruków to 50 arkuszy.

Urządzenie HP wyjątkowo wolno drukuje w kolorze.

Urządzenie HP wyjątkowo wolno drukuje w kolorze.

Materiały eksploatacyjne są stosunkowo drogie, przez co kosztów druku nie można uznać za zadowalające. Wydajność czarnego tonera wynosi 1200 str., a tonerów CMY 1000 str. Żywotność bębna producent określa na 14000 wydruków. Wydajność startowych tonerów CMYK wynosi jedynie 500 str. trybach gotowości i uśpienia pobór mocy wynosi odpowiednio 9,5 i 4,1 W. Są to niskie wartości jak na kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne.

Porównywane modele HP i Epsona są energooszczędne w trybie uśpienia.

Porównywane modele HP i Epsona są energooszczędne w trybie uśpienia.

Wyjątkowość tego modelu polega na zastąpieniu zwykłego skanera CIS lub CCD trójwymiarowym skanerem CMOS o dużej głębi ostrości. Niestety jakość płaskich skanów i kopii pozostawia wiele do życzenia. Nie podoba nam się również zbyt niska prędkość druku, wysokie ceny materiałów eksploatacyjnych oraz zbyt wysoka cena samego urządzenia.

Marek Grzybowski