HP Color LaserJet Pro 200 M275nw

archiwum
Urządzenie wielofunkcyjne z kolorową drukarką laserową i skanerem 3D opartym o czujnik CMOS o dużej głębi ostrości, lecz niskiej rozdzielczości optycznej (300 × 300 dpi). Niska prędkość druku, zwłaszcza w kolorze. Interfejs WLAN 802.11 b/g/n. Mała pojemność podajników papieru. Wysokie korzystne

Najnowsze urządzenie wielofunkcyjne wyprodukowane przez firmę HP nosi wyjątkowo długie oznaczenie Color LaserJet Pro 200 M275nw. Składa się z kolorowej drukarki laserowej i skanera CMOS o dużej głębi ostrości. Pozwala on skanować i „kopiować” na kartce trójwymiarowe obiekty robiąc im zdjęcie. Według dokumentacji jego rozdzielczość wynosi 8 megapikseli, lecz maksymalne dostępne w sterowniku ustawienie to tylko 300×300 dpi. Urządzenie ma nietypowy wygląd dzięki srebrnemu pałąkowi skanera i brązowo-czarnej obudowie. Łącznie z materiałami eksploatacyjnymi waży 13,5 kg. Obsługę ułatwia dotykowy wyświetlacz graficzny o przekątnej 3,5″. Oprócz interfejsu przewodowego Fast Ethernet w tym modelu zainstalowano także moduł WLAN w standardzie 802.11 b/g/n, rzadko spotykany w urządzeniach laserowych.

Skanowanie trwa długo w przypadku produktu HP.

Skanowanie trwa długo w przypadku produktu HP.

Prędkość drukowania i kopiowania jest bardzo niska, zwłaszcza w kolorze. Wydrukowanie 10 stron monochromatycznego tekstu trwa ok. 56 s, natomiast w kolorze ponad 166 s. Ze względu na specyfikę skanera nie istnieje opcja preskanu, zaś samo skanowanie trwa długo, ok. 20 s. Jakość druku jest bardzo wysoka, natomiast jakość skanowania, a co za tym idzie także kopiowania, pozostawia wiele do życzenia. Wszystko jest rozmyte, a kolory mało naturalne. Warto zwrócić uwagę na duże udogodnienie nazwane Smart Install, które polega na tym, że w systemach Windows nie jest potrzebna płyta ze sterownikami. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla USB, a instalacja rozpocznie się automatycznie. Z kolei funkcja ePrint pozwala na drukowanie e-maili (wraz z załącznikami) wysyłanych bezpośrednio na adres drukarki.

Prędkość kopiowania w kolorze jest bardzo niska w przypadku produktu HP.

Prędkość kopiowania w kolorze jest bardzo niska w przypadku produktu HP.

Możliwości podawania papieru są bardzo skromne. Główny podajnik papieru ma pojemność 150 arkuszy, zaś pojemność odbiornika wydruków to 50 arkuszy.

Urządzenie HP wyjątkowo wolno drukuje w kolorze.

Urządzenie HP wyjątkowo wolno drukuje w kolorze.

Materiały eksploatacyjne są stosunkowo drogie, przez co kosztów druku nie można uznać za zadowalające. Wydajność czarnego tonera wynosi 1200 str., a tonerów CMY 1000 str. Żywotność bębna producent określa na 14000 wydruków. Wydajność startowych tonerów CMYK wynosi jedynie 500 str. trybach gotowości i uśpienia pobór mocy wynosi odpowiednio 9,5 i 4,1 W. Są to niskie wartości jak na kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne.

Porównywane modele HP i Epsona są energooszczędne w trybie uśpienia.

Porównywane modele HP i Epsona są energooszczędne w trybie uśpienia.

Wyjątkowość tego modelu polega na zastąpieniu zwykłego skanera CIS lub CCD trójwymiarowym skanerem CMOS o dużej głębi ostrości. Niestety jakość płaskich skanów i kopii pozostawia wiele do życzenia. Nie podoba nam się również zbyt niska prędkość druku, wysokie ceny materiałów eksploatacyjnych oraz zbyt wysoka cena samego urządzenia.

Marek Grzybowski

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.