Silicon Power Stream S20 SP750GBPHDS20S3U 750GB – niedroga 750-tka

Silicon Power Stream S20 model SP750GBPHDS20S3U jest 2,5-calowym dyskiem mobilnym o pojemności 750 GB. W ramach serii Stream S20 dostępne są ponadto modele 500 GB, 640 GB i 1 TB.
Silicon Power Stream S20 SP750GBPHDS20S3U 750GB – niedroga 750-tka

Lekka, opływowa obudowa dysku wykonana została z plastiku. Nie pozostają na niej widoczne ślady palców, gruby plastik jest także dość odporny na zarysowania. Design modeli z serii Stream S20 jest wzorowany na samochodach sportowych. Obudowa wyprofilowana jest w analogiczny sposób, który w samochodach redukuje opory powietrza podczas jazdy. Plastik w kolorze purpury przypomina, metaliczny lakier samochodowy, przyglądając się z bliska widać połyskujące drobinki. Dysk wyposażony jest w szybki interfejs USB 3.0. Po środku motywu (zdobienia) umieszczonego na obudowie usytuowano małą diodę LED sygnalizującą stan pracy (cały motyw zdobiący przód dysku na szczęście nie świeci). Od spodu obudowa otrzymała podstawki antypoślizgowe. “Pod maską” tej wyścigówki pracuje z prędkością 5400 obr./min dysk Samsung HN-M750MBB wyposażony w bufor o wielkości 8 MB. Sprawdziliśmy jak sobie radzi z przesyłaniem danych.

Wśród przetestowanych w naszym laboratorium, przenośnych dysków o pojemności 750 GB, nowy Silicon Power Stream S20 wypada dość mizernie. Jego średnia szybkość odczytu i zapisu danych jest najmniejsza.

Wśród przetestowanych w naszym laboratorium, przenośnych dysków o pojemności 750 GB, nowy Silicon Power Stream S20 wypada dość mizernie. Jego średnia szybkość odczytu i zapisu danych jest najmniejsza.

Średni transfer danych w HD Tune Pro 4.60 podczas odczytu i zapisu wynosił: 64 i 63 MB/s z czasem dostępu 17,5 i 14,4 ms. Maksymalna szybkość uzyskana w aplikacjach HD Tune Pro wynosiła 90 i 86 MB/s. Zbliżone wyniki uzyskaliśmy również w aplikacji CHIP Diskbench. Porównując wyniki tego bolidu z wynikami innych modeli o identycznej pojemności i interfejsie jesteśmy nieco rozczarowani. Okazało się, że “tuning” w przypadku tego modelu dotyczy tylko aspektu wizualnego. Jako, że stylistyka dysku jest dość specyficzna, nie każdemu użytkownikowi seria Stream S20 przypadnie do gustu. Zmierzona po godzinie w wymuszonym trybie odczytu temperatura powierzchni obudowy wynosiła maksymalnie 34°C czyli dysk nie nagrzał się prawie wcale. Pobór energii dysku Steam S20 jest na średnim poziomie. Zużywał podczas pracy 2,7 W, 1,7 W w trybie jałowym i 1,1 w uśpieniu. Po wykonaniu serii pomiarów głośności w komorze bezechowej stwierdzamy, że dysk pracuje cicho, niemal niesłyszalnie. Średni poziom szumu generowany podczas pracy wynosił 24,6 dB (0,6 sona), a w trybie jałowym 23,4 dB (0,5 sona). Wraz z dyskiem użytkownik otrzymuje etui oraz możliwość ściągnięcia ze strony producenta funkcjonalnego oprogramowania dodatkowego SP Widget umożliwiającego wykonanie kopii bezpieczeństwa danych (foldery, moje dokumenty, ulubione, email) oraz zaszyfrowanie danych i blokowanie komputera (PC Lock).

Podsumowując, Steam S20 sportowy samochód przypomina jedynie z wyglądu. Jego szybkość jest delikatnie mówiąc mocno przeciętna. Dołączone etui i oprogramowanie do przydatne wyposażenie, które cieszy zwłaszcza, że sugerowana cena nośnika jest atrakcyjna.

Arkadiusz Uriasz