Verbatim Store’n’Save 2TB (47672) – szybki i energooszczędny

Dysk zewnętrzny o pojemności 2000 GB wyposażony w interfejsy USB 3.0 oraz wbudowany dysk Seagate Barracuda Green ST2000DL003.

Verbatim Store’n’Save o oznaczeniu 47672 to nowoczesne rozwiązanie magazynujące, z pomocą którego wykonać można kopie zapasowe dysku twardego laptopa lub komputera stacjonarnego. Nośnik może również posłużyć do rozbudowy domowego centrum rozrywki dostarczając kontent medialny (zdjęcia, filmy, muzykę) poprzez USB bezpośrednio do telewizora.

Najkrótszym czasem dostępu podczas odczytu dysponuje dwuterabajtowy dysk Iomega Prestige Desktop 35186.

Najkrótszym czasem dostępu podczas odczytu dysponuje dwuterabajtowy dysk Iomega Prestige Desktop 35186.

Zewnętrzny dysk twardy może rozszerzyć, także funkcjonalność tunera DVB-T o możliwość nagrywania nadawanych programów, których w danym momencie nie możemy zobaczyć, jak również o wygodną funkcję pauzowania i cofania audycji telewizyjnych podczas ich nadawania (Time shifting).

Krótki czas dostępu podczas zapisu to duża zaleta dysku Iomega Prestige Desktop.

Krótki czas dostępu podczas zapisu to duża zaleta dysku Iomega Prestige Desktop.

Prosta, nieco surowa bryła obudowy ma podkreślić przede wszystkim funkcjonalność. Wykonana jest z plastiku, bez połysku, nie pozostają na nim ślady palców. Na jej bokach umieszczono otwory wentylacyjne, odprowadzające ciepło. Dysk zasilany jest sieciowo poprzez dedykowany zasilacz, do komunikacji wykorzystuje szybki interfejs USB 3.0. Z tyłu obudowy umieszczony został manualny wyłącznik dysku. Dzięki niemu dysk może być stale podłączony do współpracującego z nim urządzania jak PC czy TV.

Najciszej pracującymi dyskami w tym zestawieniu są: Seagate GoFlex Desktop i Verbatim Desktop. Ich pracy nie słychać.

Najciszej pracującymi dyskami w tym zestawieniu są: Seagate GoFlex Desktop i Verbatim Desktop. Ich pracy nie słychać.

Nie włączony niepotrzebnie nie zużywa energii i nie zużywa zasobów systemu. Store’n’Save nie został wyposażony w programowalny przycisk szybkiego backupu, ma natomiast diodę sygnalizującą pracę urządzenia (niebieską). Niestety umieszczona od frontu jest trochę zbyt duża, przez co jej światło może nieco przeszkadzać podczas pracy. Wewnątrz obudowy umieszczono energooszczędny, ale wydajny dysk Seagate Barracuda Green ST2000DL003. Jest to dysk SATA 6 Gb/s pracujący z prędkością 5900 obr./min, wspomagany przez duży, 64-megabajtowy bufor pamięci podręcznej.

Najmniej energii podczas pracy pobierają: Verbatim Store'n'Save 47672 2TB oraz Iomega Prestige Desktop 35186 2TB.

Najmniej energii podczas pracy pobierają: Verbatim Store’n’Save 47672 2TB oraz Iomega Prestige Desktop 35186 2TB.

Możliwości dysku Verbatima są duże. Zmierzona programem CHIP Diskbench średnia prędkość odczytu i zapisu jest na poziomie 108 MB/s z czasem dostępu 19,5 i 14,9 ms. Maksymalna szybkość przesyłania danych wynosiła 143 MB/s (CHIP Diskbench, ATTO). Obudowa nośnika nie nagrzewa się nadmiernie – w trakcie testowania osiągała temperaturę maks. 37°C. Dzięki zastosowaniu wewnątrz dysku z rodziny „Green” Verbatim nie zużywa dużej ilości energii.

Średnia szybkość przesyłania danych podczas odczytu Verbatima Store'n'Save jest na dobrym poziomie.

Średnia szybkość przesyłania danych podczas odczytu Verbatima Store’n’Save jest na dobrym poziomie.

W trakcie odczytu wystarczy mu 7,4 W, w trybie jałowym 5,7 W. a w trybie uśpienia 1,1 W. Po wyłączeniu dysku manualnym wyłącznikiem na obudowie, niemal przestaje pobierać energię, zużycie spada wówczas do poziomu poniżej 0,1 W. Generowany przez dysk hałas, zmierzony w komorze bezechowej był na niedużym poziomie, podczas odczytu wynosił średnio 31,3 dB (1,2 sona).

Podczas zapisu Varbatim 47672 jest równie szybki jak w odczycie.

Podczas zapisu Varbatim 47672 jest równie szybki jak w odczycie.

Dysk Verbatima jest dobrą propozycją w klasie urządzeń magazynujących. Producent do dysku załącza również pakiet przydatnego oprogramowania do backupu danych: Nero BackItUp & Burn Essentials (Win), pozwalającego redukować zużycie energii -Green Button (Win, Mac), do ochrony danych – Drive Protection (Win, Mac) oraz VHDF Formatter (Win, Mac) i Touch Button (Win, Mac).

Arkadiusz Uriasz

 • Oceny
 • Dyski twarde Seagate Barracuda Green ST2000DL003
 • Pojemność 2.000 GB
 • Prędkość obrotowa dysku 5900 obr./min
 • Cache 64 MB
 • Średnia cena za GB-ajt 5,5 Cent/GB
 • Interfejsy USB 3.0
 • Średnia szybkość przesyłania - odczyt 109,0 MB/s
 • Średnia szybkość przesyłania - zapis 108,7 MB/s
 • Czas dostępu (odczyt) 19,5 ms
 • Czas dostępu (zapis) 15,0 ms
 • Pobór mocy w stanie bezczynności 5,7 W
 • Pobór mocy podczas pracy 7,4 W
 • Wymiary 192 x 118 x 49 mm
 • Waga 1.000 g
2
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.