BenQ W1200 – Full HD i niski kontrast

Projektor DLP o rozdzielczości natywnej 1920×1080 (Full HD) wyposażony w bogaty zestaw złączy, w tym dwa wejścia HDMI. Niska jasność i kontrast obrazu. Możliwość kalibracji według standardu ISF. Wbudowana para głośników stereo 2 × 10 W.

Projektor BenQ W1200 wykorzystujący technologię DLP wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej 1920×1080 pikseli (Full HD). Deklarowana przez producenta jasność wynosi 1800 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu 5000:1. Lampa ma żywotność ok. 4000 godzin w trybie econo i ok. 2500 godzin w trybie normalnym. Zestaw złączy obejmuje m.in. dwa wejścia HDMI, wejście D-Sub, S-Video, kompozytowe i komponentowe. Wbudowana para stereofonicznych głośników ma łączną moc 20 W, co jest już sporą wartością i można w tym wypadku mówić o zadowalającej jakości dźwięku.

Do urządzenia dołączono kabel D-Sub i dość przeciętnego pilota na podczerwień z klawiszami podświetlanymi na kolor zielony. Projektor ma stosunkowo duże wymiary i waży 3,6 kg, więc nie dziwi brak torby w zestawie.

Wszystkie porównywane modele charakteryzują się stosunkowo niską jasnością obrazu.

Wszystkie porównywane modele charakteryzują się stosunkowo niską jasnością obrazu.

Dostępne w wielu językach, w tym polskim, menu ekranowe jest przejrzyste i estetyczne, a poruszanie się po nim nie sprawia problemów. Jak przystało na projektor do kina domowego zawiera ono wiele rozbudowanych ustawień. Można niezależnie regulować składowe barwne CMY, a nie tylko RGB, jak również gammę czy odcień skóry. Użytkownik ma do dyspozycji trzy predefiniowane tryby (Dynamiczny, Kino i Standardowy) i dwa ukryte profile ISF służące do kalibracji przez wykwalifikowanego specjalistę, a także 5 wartości temperatury kolorów. Dzięki funkcji PiP (Picture in Picture) można jednocześnie wyświetlać obraz z dwóch źródeł. Istnieje możliwość włączenia interpolacji klatek, co wyraźnie poprawia płynność odtwarzania wideo. Czasami daje to mało naturalny efekt, lecz na szczęście można stopniować intensywność interpolacji. Dostępne są trzy wartości: niska, średnia i wysoka. Ponadto opcja „demo” pokazuje efekt końcowy na połowie ekranu, pozostawiając drugą połowę bez zmian. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 30″ do 300″, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 0,9 m do 14,3 m od ekranu. Maksymalna wartość zoomu optycznego wynosi 1,5×, zaś współczynnik odległości projekcji (throw ratio) waha się od 1,4:1 do 2,1:1.

Projektor BenQ wyświetla obraz o niskim współczynniku kontrastu.

Projektor BenQ wyświetla obraz o niskim współczynniku kontrastu.

Zmierzony współczynnik kontrastu on/off ma niską wartość (431:1), także zmierzona średnia jasność jest niezbyt wysoka (593 ANSI lm). Nie najlepiej prezentuje się równomierność oświetlenia ekranu (jedynie 87%). Zarówno w trybie normalnym, jak ekonomicznym szum wentylatora chłodzącego lampę jest wyraźnie słyszalny, co można uznać za wadę w przypadku modelu przeznaczonego do kina domowego.

Rzutnik BenQ jest nieco zbyt głośny w trybie normalnym.

Rzutnik BenQ jest nieco zbyt głośny w trybie normalnym.

Jeden z najdroższych modeli w naszym rankingu zajął w nim odległe miejsce mimo rozbudowanych opcji korekcji obraz, funkcji PiP czy rozdzielczości Full HD. Największą wadę stanowi naszym zdaniem zbyt niski współczynnik kontrastu, niezależnie od wybranego trybu.

Marek Grzybowski

2
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.