BenQ W710ST – krótka ogniskowa i HD

Projektor DLP typu "short throw" o rozdzielczości podstawowej 1280×720 pikseli wyposażony w bogaty zestaw złączy, w tym np. dwa wejścia HDMI. Długa żywotność lampy, aż 6000 godzin w trybie ekonomicznym. Możliwość wyświetlania obrazu stereoskopowego (3D). Wysoki kontrast ANSI. Cicha praca w trybie

Projektor BenQ W710ST wykorzystujący technologię DLP wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej 1280×720 pikseli. Jest to urządzenie typu „short throw”, co oznacza, że charakteryzuje się krótką ogniskową, czyli wyświetla duży obraz z niewielkiej odległości od ekranu. Przykładowo przekątną 120″ można uzyskać z odległości jedynie 2 m. Deklarowana przez producenta jasność wynosi 2500 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu 10000:1. Lampa wystarcza na ok. 6000 godzin w trybie econo i ok. 4000 godzin w trybie normalnym. Zestaw złączy jest bardzo bogaty i obejmuje m.in. dwa wejścia HDMI, wejście D-Sub, S-Video, komponentowe i kompozytowe. Interfejsy USB i szeregowy służą do celów serwisowych. Wbudowany monofoniczny głośnik ma dość sporą moc 10 W. Część projektorów do kina domowego w ogóle jest pozbawiona głośnika, co naszym zdaniem nie jest wielką wadą. Można w tym doszukać się sugestii producentów, że warto, żeby obrazowi wysokiej rozdzielczości towarzyszył czysty dźwięk płynący z kolumn odpowiedniej klasy.

Wszystkie porównywane modele wyświetlają obraz o przeciętnej jasności.
Wszystkie porównywane modele wyświetlają obraz o przeciętnej jasności.

Do urządzenia dołączono kabel D-Sub oraz torbę, chociaż raczej spore wymiary i waga wynosząca 3,6 kg nie zachęcają do zbyt częstego przenoszenia tego projektora. Duży i raczej ciężki pilot zdalnego sterowania mimo wszystko dobrze leży w dłoni, a miękkie klawisze są podświetlane na czerwono, co ułatwia obsługę w zaciemnionym pomieszczeniu.

Dostępne w wielu językach, w tym polskim, menu ekranowe jest estetyczne i przejrzyste, a poruszanie się po nim nie sprawia problemów. Oprócz najczęściej spotykanych ustawień można w nim znaleźć regulację składowych CMY, a nie tylko RGB, wyłącznik czasowy (timer) oraz korekcję barwy ściany (ekranu). Użytkownik ma do dyspozycji 4 predefiniowane tryby ustawień oraz możliwość wybrania jednej z pięciu wartości temperatury kolorów. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 34″ do 189″, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 60 do 300 cm od ekranu. Maksymalna wartość zoomu optycznego wynosi 1,1×, lecz i tak jest to godne uwagi, bo projektory krótkoogniskowe zwykle pozbawione są takiej regulacji. Współczynnik odległości projekcji (throw ratio) waha się od 0,72:1 do 0,79:1. Projektor umożliwia wyświetlanie obrazu stereoskopowego (3D).

Kontrast on/off jest co najwyżej przeciętny w projektorze BenQ.
Kontrast on/off jest co najwyżej przeciętny w projektorze BenQ.

Obraz wyświetlany przez ten model charakteryzuje się niezłą jakością mimo zauważalnej dystorsji beczkowej. Podczas wyświetlania filmów w niektórych scenach można zauważyć tzw. efekt tęczy, zjawisko charakterystyczne dla projektorów opartych na technologii DLP. Zmierzony współczynnik kontrastu ANSI jest wysoki, natomiast kontrast on/off i jasność mają przeciętną wartość. Można mieć pewne zastrzeżenia do równomierności oświetlenia ekranu, która w testowanym przez nas egzemplarza wyniosła jedynie niecałe 85%. W trybie normalnym wentylator pracuje przeciętnie głośno, natomiast w trybie ekonomicznym poziom hałasu spada do niskiego poziomu (w porównaniu z innymi projektorami).

Projektor BenQ jest przeciętnie głośny w trybie normalnym.
Projektor BenQ jest przeciętnie głośny w trybie normalnym

Pierwszy przetestowany przez nas projektor do kina domowego (format obrazu 16:9) o krótkiej ogniskowej wywarł na nas pozytywne wrażenie. Co prawda można narzekać na przeciętne wartości jasności i kontrastu on/off czy rozdzielczość fizyczną wynoszącą 1280×720 zamiast 1920×1080 pikseli, lecz warto zwrócić uwagę choćby na stosunkowo niską cenę tego modelu.

Marek Grzybowski

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.