Buffalo WZR-HP-G450H – 450Mb/s od Buffalo

WZR-HP-G450H to pierwsza “czterystapięćdziesiątka” od Buffalo. Testowany wcześniej, dwuzakresowy WZR-HP-AG300H-EU już od dłuższego czasu zajmuje w naszym rankingu pierwsze miejsce. Model, który prezentujemy tym razem okazał się jeszcze mocniejszy, choć z uwagi na brak obsługi pasma 5GHz zajął niższą pozycję.
Buffalo WZR-HP-G450H – 450Mb/s od Buffalo

Wygląd zewnętrzny urządzenia jest bardzo zbliżony zarówno do modelu wspomnianego wcześniej jak i całej reszty serii ruterów Buffalo, choć tym razem zastosowano o wiele większe i mocniejsze anteny, które na dodatek mogą być zdemontowane i wymienione na inne. Sprzęt wyposażono w cztery gigabitowe złącza LAN, gigabitowy WAN oraz złącze USB. W zależności od potrzeby, do tego ostatniego, możemy podłączyć urządzenie pamięci masowej, drukarkę lub modem 3G. Wspierane są także modemy LTE.

Choć do ścisłej czołówki sporo mu brakuje, to uzyskuje dość dobre wyniki. Po zmianie firmware'u na ten od Buffalo, prędkość wzrasta do ok. 140Mb/s.

Choć do ścisłej czołówki sporo mu brakuje, to uzyskuje dość dobre wyniki. Po zmianie firmware’u na ten od Buffalo, prędkość wzrasta do ok. 140Mb/s.

Nie da się ukryć, że sprzęt przeznaczony jest raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ilość funkcji dostępnych w menu jest imponująca i dla przeciętnego odbiorcy, do podstawowych zastosowań, aż za duża. Produkty Buffalo z DD-WRT to rozwiązania dla tych, którzy szukają zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, których nie da się znaleźć w produktach konkurencji. Użytkownicy domowi i małe firmy wykorzystają takie możliwości jak oddzielne SSID, dzięki którym można stworzyć wiele sieci bezprzewodowych z oddzielną adresacją, uprawnieniami i zabezpieczeniami. Można to wykorzystać np. do stworzenia publicznego hot-spota, czy oddzielenia sieci dla poszczególnych działów firmy. Przydatna może się też okazać funkcjonalność DDNS z możliwością zdefiniowania własnego usługodawcy. Serwer SMB czy FTP umożliwią współdzielenie plików a serwer i klient VPN (OpenVPN i PPTP) dadzą możliwość połączenia ze sobą dwóch odległych geograficznie sieci lokalnych w jedną, spójną całość. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią duże możliwości kontroli przepływu danych w sieci, jako, że mechanizm QoS w DD-WRT jest bardzo rozbudowany. Administratorom złożonych sieci na pewno przyda się za to wsparcie dla wielu protokołów routingu, m.in. RIPv2, BGP, OSPF czy OLSR.

Na dużych odległościach widać spadek prędkości przesyłania, ale wartość ta wystarcza do komfortowej pracy.

Na dużych odległościach widać spadek prędkości przesyłania, ale wartość ta wystarcza do komfortowej pracy.

Pod względem wydajności WZR-HP-G450H wypada dobrze, choć ma wielu szybszych konkurentów. Jego “ograniczenie” względem transmisji bezprzewodowej wynika z wciąż jeszcze nie do końca dopracowanego sterownika dla chipsetów Atheros, który jest wykorzystywany przez DD-WRT. W transmisji na niewielkiej odległości uzyskaliśmy prędkości na poziomie 117Mb/s. Na dużej odległości wartość ta spadła do ok. 79Mb/s (z kartą Centrino 2 – do 54Mb/s). Przy wykorzystaniu bardziej przyjaznego oprogramowania produkcji Buffalo, które wykorzystuje inny sterownik, na małej odległości uzyskaliśmy transfery rzędu 140Mb/s. Niestety wykorzystując je jesteśmy pozbawieniu wielu zaawansowanych funkcji.

Zaletą Buffalo jest niskie zużycie energii podczas przesyłania danych.

Zaletą Buffalo jest niskie zużycie energii podczas przesyłania danych.

Ruter można polecić wszystkim, którzy szukają zaawansowanych rozwiązań, a mają ograniczone możliwości finansowe. Za rozsądną cenę można bowiem uzyskać funkcjonalność spotykaną w drogim, profesjonalnym sprzęcie. Po zmianie firmware’u na ten dostarczony przez Buffalo, sprzęt staje się bardziej “standardowym”, lecz wydajniejszym urządzeniem dla użytkowników domowych.

Grzegorz Bziuk