Casio Exilim EX-ZS15 – lepiej wygląda niż działa

Niedrogi kompakt Casio EX-ZS15 na pierwszy rzut oka prezentuje się obiecująco – ma pięciokrotny zoom, ekran dotykowy i tryb filmowania w rozdzielczości HD. Przejście naszego testu okazało się jednak ponad jego siły. Jakość obrazu jest za słaba, a autofokus ustawia ostrość zbyt ospale.

Casio Exilim EX-ZS15: Poręczny kompakt z pięciokrotnym zoomem ale bez stabilizatora obrazu.
Casio Exilim EX-ZS15: Poręczny kompakt z pięciokrotnym zoomem ale bez stabilizatora obrazu.

Casio EX-ZS15 ma matrycę o rozdzielczości 14 megapikseli, czym nie odbiega od większości konkurentów w swojej klasie – przynajmniej pod względem danych technicznych. W praktyce zdjęcia rejestrowane przez sensor CCD cechują się rozczarowująco niską jakością. Maksymalna rozdzielczość wynosząca od 996 par linii na wysokość obrazu (przy ISO 100), spadająca przy zwiększaniu czułości do 573 par linii (ISO 1600), jest znacznie poniżej możliwości matrycy o takich parametrach. Przy krawędziach obrazu ostrość spada o ok. 25 procent. Zawodzi też filtr redukujący szum – zakłócenia są widoczne na monitorze w całym zakresie czułości. Traci na tym również wierność detali – od czułości ISO 400 drobne elementy obrazu stają się rozmyte.

Powolny autofokus

Aparaty Casio uchodzą za wystarczająco szybkie do spontanicznych ujęć. Nie można jednak powiedzieć tego o modelu EX-ZS15. Ostre zdjęcie jest rejestrowane dopiero po 0,6 s (w świetle dziennym) lub 0,7 s (w słabym świetle) – to zdecydowanie za długo. Poza tym, zapisanie obrazu na karcie SDHC zajmuje aż dwie sekundy.

5-krotny zoom i ekran dotykowy

Wyposażenie wydaje się odpowiednie do ceny – niewiele aparatów kosztujących mniej niż 450 złotych może poszczycić się obiektywem z pięciokrotnym zoomem. Dostępne są ogniskowe o długości od 26 mm w zakresie szerokokątnym do 130 mm w zakresie tele (odpowiedniki ogniskowej dla formatu małoobrazkowego). Zrezygnowano za to z optycznego stabilizatora obrazu. Badanie jakości obiektywu wykazało nieznaczną dystorsję w zakresie szerokokątnym (-0,69 proc.) i przebarwienia (aberrację chromatyczną) o sile 1,4 piksela.

Casio Exilim EX-ZS15: Niemal wszystkie ustawienia regulujemy przez ekran dotykowy.
Casio Exilim EX-ZS15: Niemal wszystkie ustawienia regulujemy przez ekran dotykowy.

Sposób obsługi aparatu opracowano z myślą o wygodzie użytkownika. Niemal wszystkie ustawienia regulujemy poprzez duży, trzycalowy ekran dotykowy, co jednak wymaga nieco przyzwyczajenia. Rozdzielczość 230 400 pikseli w tej klasie cenowej jest do zaakceptowania. Fotografowanie ułatwia 21 programów tematycznych oraz funkcja rozpoznawania twarzy. Nie przewidziano możliwości ręcznej regulacji czasu naświetlania czy przysłony. Nagrywanie klipów o rozdzielczości 720p nie jest zbyt wygodne, gdyż podczas filmowania silnik zoomu nie jest spowolniony i brakuje śledzącego autofokusa. Akumulator pozostawia wiele do życzenia – po naładowaniu możemy zapisać tylko od 80 do 260 zdjęć. Daje tu o sobie znać relatywnie duży wyświetlacz.

Podsumowanie

Nie dajmy się nabrać obiecującemu wyposażeniu EX-ZS15, obejmującemu duży ekran dotykowy i obiektyw z 5-krotnym zoomem. W praktyce aparat zawodzi – jakość zdjęć nie przystaje do możliwości 14-megapikselowej matrycy. Poza niską rzeczywistą rozdzielczością, fotografie cechują się wysokim poziomem szumu i słabym odwzorowaniem detali. Autofokus działa zbyt wolno, aby dało się robić spontaniczne zdjęcia.

Alternatywa

W klasie do 450 złotych polecamy model Panasonic Lumix DMC-FS16. W teście uzyskał on lepsze wyniki na każdym ocenianym polu (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Casio Exilim EX-ZS15

Aparat dla początkujących z dużym ekranem dotykowym, rozczarowujący niską jakością obrazu i powolnym autofokusem.

PLUSY:

Duży ekran dotykowy

MINUSY:
Niska jakość obrazu
Długie opóźnienie spustu migawki
Słaby akumulator