D-Link DIR-657 – ruter ze slotem SD

W dobie wszechobecnych multimediów nikogo nie dziwią już rutery wyposażone w port USB i serwer DLNA. D-Link w swoim modelu DIR-657 zastosował dodatkowo slot dla kart SD. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne korzystanie z danych, które gromadzimy na karcie i z drukarki podłączonej do portu USB. To jak szybkie będą transfery danych zależy od użytej karty.
D-Link DIR-657 – ruter ze slotem SD

Prędkości uzyskiwane przez DIR-657 w połączeniach bezprzewodowych nie są rewelacyjne.

Prędkości uzyskiwane przez DIR-657 w połączeniach bezprzewodowych nie są rewelacyjne.

DIR-657 nie ma już kanciastego kształtu prostopadłościanu do jakiego przyzwyczailiśmy się oglądając wcześniejsze produkty D-Linka. Tym razem ruter jest zaokrąglony, choć nie aż tak mocno jak DIR-645, nieco spłaszczony i dość powiedzieć, że może się podobać. Wyposażono go w cztery gigabitowe złącza LAN, pojedyncze złącze WAN, jeden port USB i wspomniany wcześniej slot dla kart SD. Z tyłu znalazł się też wyłącznik sieciowy i przycisk reset. Podobnie jak w poprzednich modelach, do portu USB można podłączyć pamięć masową lub drukarkę. Urządzenie przechowywania (pamięć USB lub kartę SD) można udostępniać przez SMB, skorzystanie z drukarki wymaga zastosowania oprogramowania SharePort. Niestety w tej samej chwili możliwy jest dostęp z pojedynczego komputera. Drugi użytkownik musi czekać na zwolnienie urządzenia.

Także na większych odległościach ruter radzi sobie przeciętnie.

Także na większych odległościach ruter radzi sobie przeciętnie.

Korzystanie z urządzenia nie odbiega niczym od pozostałych produktów tej marki. Zastosowano bowiem dokładnie taki sam interfejs. Jest on dopracowany, a wszystkie niezbędne funkcje są łatwe do odnalezienia. Ponadto wyświetlane opisy ułatwiają zidentyfikowanie poszczególnych opcji i konfigurację urządzenia zgodnie z potrzebami. Na duży plus zasługują rozbudowane opcje kontroli dostępu do usług które obejmują także współpracę z OpenDNS FamilySHield i OpenDNS Parental Controls.

Niestety wydajność nie jest najmocniejszą stroną tego urządzenia. Na niewielkich odległościach uzyskaliśmy transfery na poziomie zaledwie 105 Mb/s. Na większych, wartość ta spadała do niespełna 62Mb/s. Jeśli w sieci pracowało jednocześnie dwóch klientów wówczas zdarzały się radykalne spadki transferów. Czasami następowały także rozłączenia. Błędy te można tłumaczyć wczesną wersją oprogramowania, ale do momentu testu nie była dostępna żadna poprawka, która rozwiązywałaby te problemy. Testy wykonane zostały z firmware w wersji 1.01.

Pomimo przeciętnej wydajności, plusem urządzenia jest niskie zużycie energii.

Pomimo przeciętnej wydajności, plusem urządzenia jest niskie zużycie energii.

DIR-657 w założeniu miał być sprzętem multimedialnym, ale z obecnymi wynikami takie zastosowania mogą nie być do końca osiągalne, zwłaszcza jeśli mówimy o sieci bezprzewodowej. Połączenia kablowe uzyskują za to dość dobre rezultaty. Niezbyt dobrze wypada niestety routing między LAN i WAN. Tutaj prędkości oscylowały w granicach 140 Mb/s i choć łącza internetowe tej prędkości nie są jeszcze zbyt popularne, to u niektórych konkurentów ten pomiar był bardziej zbliżony do wyników transferów LAN do LAN.

Grzegorz Bziuk