Epson AcuLaser M1400 – mała i elegancka

archiwum
Niewielka monochromatyczna drukarka laserowa oferująca wydruki o wysokiej jakości. Rozdzielczość optyczna 1200×1200 dpi. Przeciętna prędkość druku. Mało korzystne koszty druku.

Monochromatyczna drukarka firmy Epson nosząca oznaczenie AcuLaser M1400 wykorzystuje diody LED zamiast lasera, co znalazło odzwierciedlenie w wysokiej jakości druku. Maksymalna rozdzielczość fizyczna to 1200×1200 dpi, a nie najczęściej spotykane 600×600 dpi. Cienkie linie i niewielkie czcionki nie są rozmyte, a na jednolitych powierzchniach praktycznie nie widać zakłóceń. Nie spodziewaliśmy się po tym modelu zbyt wysokiej prędkości druku, ale jej wydajność stoi na przyzwoitym poziomie i jest jak najbardziej zadowalająca. Przykładowo wydrukowanie dziesięciostronicowego dokumentu PDF w rozdzielczości 600×600 dpi trwa 31,4 s. W najwyższej rozdzielczości jest już gorzej i urządzenie potrzebuje na to 58,2 s. W ustawieniach sterownika można znaleźć niezbyt często spotykane w tej kategorii drukarek opcje, np. regulację jasności i kontrastu czy druk plakatu (jednej strony na wielu kartkach).

Prędkość druku dokumentu mieszanego jest zadowalająca w przypadku drukarki Epson.

Prędkość druku dokumentu mieszanego jest zadowalająca w przypadku drukarki Epson.

Już na pierwszy rzut oka zwracają uwagę niewielkie wymiary tej drukarki, zwłaszcza przy złożonym podajniku i odbiornika. Waga łącznie z materiałami eksploatacyjnymi wynosi 4,6 kg. Na panelu sterującym znajdują się dwie diody i jeden klawisz. Braku wyświetlacza nie można uznać za wielki mankament w tej kategorii cenowej, wszystkich ustawień można dokonać z poziomu komputera. W łatwo dostępnym miejscu, na bocznej ściance, znajduje się wyłącznik, który całkowicie odcina dopływ prądu. W trybie uśpienia urządzenie pobiera 3,2 W, co jest niską wartością.

Produkt Epsona jest głośny podczas drukowania.

Produkt Epsona jest głośny podczas drukowania.

Drukarkę wyposażono w tacę na 150 arkuszy papieru, natomiast pojemność odbiornika wydruków to 100 kartek. Koszty druku są mało korzystne z powodu wysokich cen materiałów eksploatacyjnych: i tonera o wydajności 1000 lub 2200 str. Toner startowy wystarcza na 1000 str.

Wszystkie porównywane modele oferują przeciętną prędkość druku grafiki.

Wszystkie porównywane modele oferują przeciętną prędkość druku grafiki.

W trakcie drukowania poziom hałasu osiąga wysoki poziom. Nasze pomiary wykazały, że przy średniej wartości wynoszącej 54,6 dB, w niektórych momentach natężenie dźwięku przekracza 67dB. Na pocieszenie można powiedzieć, że w trybach gotowości i uśpienia drukarka jest bezgłośna.

Wszystkie porównywane drukarki są energooszczędne w trybie uśpienia.

Wszystkie porównywane drukarki są energooszczędne w trybie uśpienia.

Polecamy ten model użytkownikom domowym, którym zależy na wysokiej jakości druku, lecz nie planują drukować znacznych ilości dokumentów, co wiązałoby się ze znacznymi wydatkami na zakup tonera i potrzebą częstego uzupełniania podajnika papieru.

Marek Grzybowski

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.