Garmin nuvi 2495LMT_EU – mapa na zawsze

archiwum
Ta samochodowa nawigacja kompleksowo rozwiązuje problemy z aktualizacją map i subskrypcją kanału TMC. W cenie urządzenia otrzymamy je na stałe.

Cała seria nawigacji samochodowych firmy Garmin z oznaczeniem „LMT” w nazwie umożliwia korzystanie z bezterminowych aktualizacji map i subskrypcji informacji drogowych. Właśnie takie urządzenie zawitało do testów w naszym laboratorium. Garmin nuvi 2495LMT to nawigacja wyposażona w przeciętnej wielkości (4,3 cala) i rozdzielczości (480×272 piksele) ekran. Na pierwszy rzut oka ten sprzęt niczym specjalnie się nie wyróżnia. Po pierwsze jednak kupując taką nawigację pozbywamy się problemów z nieaktualną mapą raz na zawsze. Przy czym trzeba pamiętać, że „zawsze” jest ograniczone żywotnością tego urządzenia. Uaktualnienie map zabiera nieco czasu, ale nie jest skomplikowane. Jeśli nasze połączenie internetowe jest dość szybkie to czas ten będzie krótszy. W innym przypadku chyba lepiej proces aktualizacji przeprowadzić zostawiając nawigację podłączoną do komputera na noc.

Uruchomienie nawigacji po pełnym wyłączeniu zajmuje niecałe pół minuty – całkiem nieźle choć są szybsze urządzenia.

Uruchomienie nawigacji po pełnym wyłączeniu zajmuje niecałe pół minuty – całkiem nieźle choć są szybsze urządzenia.

Najnowsze mapy są niewątpliwą zaletą tego urządzenia, drugą jest ich dokładność. W Polsce ustępują tylko nieznacznie AutoMapie, a w Europie są prawie idealne. Obfita baza punktów szczególnych sprawia, że nawet nieduże hotele możemy odnaleźć korzystając z wyszukiwania POI. Interfejs użytkownika jest intuicyjny, łatwo odnaleźć adres przeznaczenia. Przydałoby się poprawić autouzupełnianie o pojawianie się nazw większych miast od razu po wybraniu pierwszej litery. Chociaż i bez tego odszukanie interesującej nas miejscowości nie jest trudne. Można też wybierać punkty docelowe głosem. Niestety w tym przypadku trzeba położyć nacisk na „można”, bo ta opcja ciągle nie jest dostępna w języku polskim. Pozostaje poćwiczyć akcent i porozmawiać z nawigacją po angielsku. Kierowcę ponadto podczas prowadzenia wspomaga funkcja asystenta pasa ruchu z widokiem skrzyżowań, myTrends uczy się najczęściej wybieranych tras przez użytkownika, a ecoRoute podpowie która trasa będzie ekonomiczniejsza.

Brakuje informacji o zastosowanym w tej nawigacji procesorze, ale trzeba przyznać, że liczy całkiem szybko.

Brakuje informacji o zastosowanym w tej nawigacji procesorze, ale trzeba przyznać, że liczy całkiem szybko.

Dodatkową funkcją którą znajdziemy w tym sprzęcie to Bluetooth, dzięki niemu stworzymy z telefonem zestaw głośnomówiący. Układ ekranu podczas nawigacji możemy zmieniać z poziomego na pionowy (niestety nie jest to automatyczne). Ponadto możemy też policzyć coś na kalkulatorze, przeliczyć walutę, posłuchać audiobooka czy obejrzeć zdjęcia. Jeśli zdjęcie ma zapisany geotag będziemy mogli wyznaczyć trasę do punktu, w którym zostało zrobione.

Wyznaczenie blisko 200 km trasy nie jest dużym problem dla tej nawigacji. Po chwili można ruszać w drogę.

Wyznaczenie blisko 200 km trasy nie jest dużym problem dla tej nawigacji. Po chwili można ruszać w drogę.

Użytkownik w pudełku oprócz samego urządzenia znajdzie jeszcze zasilacz do gniazda zapalniczki ze zintegrowaną anteną do odbioru sygnału TMC, uchwyt na szybę, kabel USB oraz oczywiście skrócony podręcznik użytkownika. Uchwyt na szybę ma nieco krótkie ramię, w niektórych przypadkach trzeba będzie przychylić się nieco przy wpisywaniu adresu.

Garmin nuvi 2495LMT nie jest niestety urządzeniem tanim. Biorąc jednak pod uwagę możliwości, dokładność mapy, prosty interfejs czy wreszcie bezpłatną aktualizację na pewno godnym rozważenia.

Robert Dutkiewicz

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.