HP Color LaserJet Pro CP1525n – wysoka jakość, mała prędkość druku

archiwum
Kolorowa drukarka laserowa o dość sporych rozmiarach oferująca wydruki wysokiej jakości. Niska prędkość druku, zarówno w odcieniach szarości, jak w kolorze. Wysokie koszty druku w kolorze i przeciętne w czerni. Mała pojemność podajników i odbiornika.

Zobacz cały ranking:

Chociaż wyprodukowana przez HP kolorowa drukarka laserowa o oznaczeniu Color LaserJet Pro CP1525n wykorzystuje technologię jednoprzebiegową, prędkość druku w kolorze jest wyraźnie niższa niż w odcieniach szarości. Nie byłby to wielki problem, gdyby nie to, że w obu przypadkach jest zdecydowanie zbyt niska jak na współczesne standardy kolorowych laserówek. Wydrukowanie 10 stron tekstu w kolorze trwa 102 s, a przy druku monochromatycznym 73,6 s, czyli również niemało. Można natomiast pochwalić wysoką jakość druku. Kolory i drobne szczegóły na wydrukach testowych są prawidłowo odwzorowane, a cienkie linie i małe czcionki pozbawione rozmyć. Zakłócenia na dużych, jednolitych powierzchniach typowe dla drukarek laserowych co prawda występują, lecz w porównaniu z konkurencyjnymi modelami są bardzo niewielkie.

Drukarkę HP cechuje bardzo niska prędkość druku grafiki w kolorze.

Drukarkę HP cechuje bardzo niska prędkość druku grafiki w kolorze.

Na panelu sterującym znajduje się nieduży, dwuwierszowy wyświetlacz tekstowy, które jednakże nie jest podświetlany i przez to jego czytelność pozostawia nieco do życzenia. Drukarkę można podłączyć do komputera przez port USB 2.0, a także umieścić w przewodowej sieci LAN dzięki interfejsowi Fast Ethernet. Sterownik PCL 6 zawiera podstawowy zestaw opcji. Zwróciliśmy uwagę, że zabrakło np. możliwości wydruku plakatu (jednej strony na wielu kartkach) czy opcji włączenia trybu oszczędzania tonera. Po umieszczeniu urządzenia w sieci można korzystać z interesującej funkcji ePrint, która pozwala wysyłać e-maile bezpośrednio do drukarki, której zostaje przypisany własny adres e-mail.

Monochromatyczny tekst drukowany jest bardzo wolno w przypadku drukarki HP.

Monochromatyczny tekst drukowany jest bardzo wolno w przypadku drukarki HP.

Po ich odebraniu drukowana jest nie tylko treść wiadomości, lecz również załączniki. Drukarka nie ma wbudowanego modułu druku dwustronnego i wydruki trzeba ręcznie przekładać, co nie jest zbyt wygodne. Ten model można uznać za energooszczędny, bo w trybie uśpienia pobór mocy wynosi 4,2 W, co jest dość niską wartością. Z niewielką prędkością druku wiąże się stosunkowo cicha praca, zaś w trybach gotowości i uśpienia drukarka jest całkowicie bezgłośna.

W przypadku kolorowych dokumentów tekstowych jest jeszcze gorzej, prędkość drukarki HP jest bardzo niska.

W przypadku kolorowych dokumentów tekstowych jest jeszcze gorzej, prędkość drukarki HP jest bardzo niska.

Główny podajnik papieru ma pojemność 150 arkuszy, zaś w podajniku uniwersalnym można umieścić jedną kartkę lub kopertę. Pojemność odbiornika wydruków jest również skromna i wynosi 125 arkuszy. Koszty druku w kolorze są wysokie, natomiast przy druku monochromatycznym można je uznać za przeciętne. Wynika to z niezbyt korzystnych cen materiałów eksploatacyjnych: toner czarnego o wydajności 2000 str. i tonerów CMY, które wystarczają na 1300 str. Wydajność tonerów startowych to jedynie 750 str.

Wśród porównywanych drukarek modele HP i Xerox okazują się energooszczędne w trybie uśpienia.

Wśród porównywanych drukarek modele HP i Xerox okazują się energooszczędne w trybie uśpienia.

Opisywany model nie wywarł na nas dobrego wrażenia mimo wysokiej jakości druku czy funkcji ePrint. Prędkość druku, zwłaszcza w kolorze jest zdecydowanie zbyt niska jak na dzisiejsze standardy.

Marek Grzybowski