HP LaserJet P1102 – energooszczędna

archiwum
Niewielka monochromatyczna drukarka laserowa oferująca wydruki o wysokiej jakości. Do instalacji w systemach Windows nie jest potrzebna płyta ze sterownikami. Niska prędkość druku. Wysokie koszty druku.

Monochromatyczna drukarka firmy HP nosząca oznaczenie LaserJet P1102 wyróżnia się funkcją nazwaną Smart Install. Dzięki wbudowanej pamięci flash do instalacji w Windows nie jest potrzebna płyta ze sterownikami. Wystarczy podłączyć ją do komputera przez złącze USB, a instalacja rozpocznie się samoczynnie. Jak przystało na produkt HP, P1102 charakteryzuje się wysoką jakością druku. Cienkie linie i niewielkie czcionki nie są rozmyte, a na jednolitych powierzchniach praktycznie nie widać zakłóceń. Nie spodziewaliśmy się po tym modelu zbyt wysokiej prędkości druku, bo przeznaczony jest on do zastosowań domowych, gdzie wydajność nie jest kluczowym parametrem. Przykładowo wydrukowanie dziesięciostronicowego dokumentu PDF w rozdzielczości 600×600 dpi trwa 39,6 s. W rozdzielczości interpolowanej do 1200×600 dpi jest już gorzej i urządzenie potrzebuje na to 56,9 s.

Drukarka HP charakteryzuje się dość niską prędkością druku mieszanych dokumentów tekstowych.

Drukarka HP charakteryzuje się dość niską prędkością druku mieszanych dokumentów tekstowych.

Jest to kolejna z niewielkich drukarek o niezbyt rozbudowanych możliwościach podawania papieru. Waga łącznie z materiałami eksploatacyjnymi wynosi 5,2 kg. Jako podajnik służy taca na 150 arkuszy, zaś pojemność odbiornika to 100 wydruku. W przeciwieństwie do modelu P1102w nie znajdziemy tu drugiego podajnika na 10 kartek lub kopert. Na panelu sterującym nie znalazł się nie tylko wyświetlacz, lecz nawet ani jeden klawisz, przez co nie ma możliwości wydrukowania strony konfiguracji bez użycia komputera.. W łatwo dostępnym miejscu, na przedniej ściance, znajduje się wyłącznik, który nie odcina całkowicie dopływu prądu. W trybie uśpienia urządzenie pobiera jedynie 0,5 W, co jest rekordowo niską wartością.

Porównywane modele HP i Epsona są głośne podczas drukowania.

Porównywane modele HP i Epsona są głośne podczas drukowania.

Koszty druku są mało korzystne z powodu wysokich cen materiałów eksploatacyjnych: tonera o wydajności 1600 str. Toner startowy wystarcza na 700 str.

Drukarka HP szybko drukuje dokumenty graficzne w podstawowej rozdzielczości.

Drukarka HP szybko drukuje dokumenty graficzne w podstawowej rozdzielczości.

W trakcie drukowania natężenie hałasu osiąga wysoki poziom. Nasze pomiary wykazały, że przy średniej wartości wynoszącej 54,1 dB, w niektórych momentach natężenie dźwięku przekracza 61 dB. Za to w trybach gotowości i uśpienia drukarka jest bezgłośna.

Drukarka HP nie ma równych, jeśli chodzi o energooszczędność w trybie uśpienia.

Drukarka HP nie ma równych, jeśli chodzi o energooszczędność w trybie uśpienia.

Jest to model przeznaczony głównie dla użytkowników domowych, którym zależy na wysokiej jakości druku, lecz nie zamierzają drukować znacznych ilości dokumentów, co wiązałoby się ze znacznymi wydatkami na zakup tonera i potrzebą częstego uzupełniania podajnika papieru.

Marek Grzybowski