Mede8er MED500X2 – funkcjonalny odtwarzacz z miejscem na dysk 3,5″

Najbardziej zaawansowany z nowej serii odtwarzaczy marki Mede8er nosi oznaczenie MED500X2. Od pozostałych modeli różni się możliwością zainstalowania w obudowie wewnętrznego dysku 3,5″ o pojemności do 3TB. Źródłem plików multimedialnych (audio, wideo i obrazów) mogą być nośniki zewnętrzne (dysk twardy lub pendrive) podłączone przez USB lub sieć lokalna. Port USB 3.0 typu B (do bezpośredniego podłączenia komputera) i czytnik kart pamięci SDHC/MS znajdują się na bocznej ściance. Jest tam również jedno ze złączy USB 2.0 typu A, do którego można podłączyć np. opcjonalny moduł sieci WLAN lub klawiaturę i mysz. Drugie znajduje się z tyłu, więc dostęp do niego jest nieco utrudniony. Wśród złączy audio-wideo znajdują się wyjście HDMI, komponentowe, kompozytowe oraz optyczne i elektryczne wyjścia audio.
Mede8er MED500X2 – funkcjonalny odtwarzacz z miejscem na dysk 3,5″

Standardowym urządzeniem wskazującym jest raczej toporny pilot, który jednakże prawidłowo spełnia swoją funkcję. Klawisze są właściwie rozmieszczone, lecz niestety zabrakło podświetlenia. Opcjonalnie można dokupić bezprzewodową klawiaturę. Menu ekranowe nie przypadło nam do gustu. Niby można bez większego problemu znaleźć potrzebne opcje, lecz ikony są mało czytelne, a do poznania funkcji kolorowych klawiszy (czerwonego, zielonego, żółtego i niebieskiego) konieczne będzie zajrzenie do instrukcji obsługi. Wszystkie testowane przez nas formaty audio-wideo są prawidłowo obsługiwane. Odczytywane są napisy do filmów w formatach SMI, SRT, SSA, SUB, TXT. Polskie znaki diakrytyczne są prawidłowo wyświetlane. Urządzenie ma wbudowanego klienta Samba i jest zgodne z DLNA oraz klienta BitTorrent. Nie można narzekać na liczbę dostępnych serwisów internetowych. Oprócz dostępnych przez specjalne aplikacje serwisów YouTube, Flickr, czy np. Picasa czy radia internetowego, użytkownik ma do dyspozycji przeglądarkę WWW w postaci 20 linków do takich stron jak Facebook, Google czy Wikipedia.

Odtwarzacz uruchamia się dość długo, potrzebuje na to ok. 40 s. Mimo obecności interfejsu RJ-45 nie ma opcji aktualizacji oprogramowania firmware przez sieć, a jedynie za pomocą nośnika podłączonego przez USB. Chociaż producent deklaruje, że interfejs sieci LAN jest zgodny ze standardem Gigabit Ethernet, zmierzone wartości prędkości kopiowania są niskie, zależnie od wielkości kopiowanych plików wynoszą od 6,8 do 9,7 MB/s. Pobór mocy jest dość niski i wynosi 10,3 W, gdy odtwarzany jest film HD oraz 8,6 W podczas wyświetlania menu głównego. Dzięki opcji wyłączania dysku twardego w trybie uśpienia pobór mocy spada do 5,9 W.

Najwyższy model odtwarzaczy Mede8er jest przeznaczony dla osób, którym zależy na możliwości zainstalowania pojemnego dysku twardego 3,5″. Spodobała nam się jego bezproblemowa praca, kompatybilność z wszystkimi testowanymi przez nas formatami plików multimedialnych, obsługa napisów TXT z polskimi znakami i dostęp do wielu serwisów internetowych. Niestety bezprzewodowa klawiatura czy klucz WLAN na USB są oferowane jako opcja, a powinny stanowić wyposażenie standardowe, co jednakże wyraźnie podniosłoby cenę urządzenia. Odtwarzacze Mede8er objęte są 5-letnią gwarancją producenta, jeżeli użytkownik zarejestruje się na stronie www.mede8er.eu/register w przeciągu miesiąca od daty zakupu.

Marek Grzybowski