Pierwszy polski satelita już jutro na orbicie!

Jutro start pierwszego polskiego satelity. PW-Sat uda się na orbitę na pokładzie rakiety Vega. Satelita jest już w kosmodromie w Gujanie Francuskiej.
PW-Sat

PW-Sat

Jutro, w samo południe, pierwszy polski satelita, dzieło Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej, poszybuje na orbitę. PW-Sat nie będzie sam: na pokładzie rakiety Vega znajduje się sześć innych satelitów, również dzieło studentów, tyle że uczelni z innych części świata.

W konstruowaniu satelity typu CubeSat pomógł Instytut Badań Kosmicznych PAN, który udostępnił studentom swoje pracownie, dostosowane do wymagań dotyczących sprzętu kosmicznego. Projekt powstał przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

PW-Sat będzie badał metody deorbitacji, czyli kontrolowanego sprowadzenia satelity z orbity. Cały projekt kosztował pół miliona złotych, za który zapłaciła ESA. Zanim uzyskano fundusze, projekt wsparł rektor politechniki, udzielając grantu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

0
Źródło: rp.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.