Ponad sto zarzutów dla trzech osób za piractwo

Cała sprawa miała swój początek jeszcze w 2008 roku, kiedy po otrzymaniu niepokojących sygnałów o możliwości bezprawnego uzyskiwania oprogramowania komputerowego oraz rozprowadzania utworów chronionych prawem autorskim, policjanci postanowili zweryfikować te doniesienia.
Wartość nielegalnego oprogramowania w 2011 r. w Polsce oszacowana została na 618 mln dolarów
Wartość nielegalnego oprogramowania w 2011 r. w Polsce oszacowana została na 618 mln dolarów
Kolejne zatrzymania za piractwo

Kolejne zatrzymania za piractwo

W wyniku przeprowadzonej kontroli zabezpieczono kilkadziesiąt dysków twardych oraz tysiące płyt kompaktowych. Wówczas okazało się, że podejrzenia policjantów potwierdziły się.

Olbrzymia liczba nośników z pirackimi treściami to nie jedyny powód wysokich strat, które ponieśli twórcy oprogramowania. W wyniku żmudnej analizy każdego nośnika, funkcjonariusze zidentyfikowali specjalistyczne programy o wysokiej wartości, których pojedynczy egzemplarz oszacowany został na 25 tys. zł.

Zatrzymanym postawiono zarzuty za przestępstwa określone w art. 278 § 2 Kodeksu Karnego oraz w art. 116 ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych. Wszyscy zatrzymani przyznali się do stawianych im zarzutów. Grozi im do 5 lat więzienia. O ich losie zadecyduje sąd.