
Ruter wyposażono w cztery gigabitowe złącza LAN, gigabitowy WAN, trzy odkręcane anteny i port USB. Ten ostatni może być wykorzystany do podłączenia pamięci masowej lub drukarki. Modemy 3G nie są obsługiwane. Dane z podłączonego dysku mogą być udostępniane zarówno przez SMB jak i FTP. Można nawet tworzyć wiele kont użytkowników. Dostępny jest ponadto serwer multimediów, który umożliwia strumieniowanie muzyki i wideo do urządzeń pracujących w lokalnej sieci. Po podłączeniu drukarki natomiast, urządzenie służy jako serwer wydruku. Niestety w dniu testu nie była dostępna wersja programu USB Printer Setup Wizard działająca z 64-bitowym Windows 7 i Vistą. Oprogramowanie w wersji 32-bitowej jest dostępne na stronie producenta.
Urządzenie zapewnia prędkość połączenia na poziomie 450Mb/s zarówno w częstotliwości 2,4 jak i 5GHz. Niestety podobnie jak Linksys E2000, nie pozwala na jednoczesną pracę w obydwu pasmach jednocześnie. Użytkownik musi wybierać między mniej zatłoczonym 5GHz i bardziej popularnym i obsługiwanym również przez starszy sprzęt – 2,4GHz. Jak pokazały wyniki testu, wydajność w obydwu z nich, przy zastosowaniu karty dedykowanej, jest zbliżona. Dla Centrino 2 wyraźnie lepsze rezultaty daje praca w 5GHz, także na większych odległościach.
Choć uzyskane w testach 141Mb/s na małej odległości nie rzuca na kolana (były już modele osiągające wyniki ok. 200Mb/s) to nadal pozostaje to bardzo dobry wynik. Na dużej odległości wynik ten spada do 110Mb/s, a dla Centrino 2 odpowiednio z 69 do 46Mb/s. Więcej wyników znajdziecie w zakładce “Specyfikacja i wyniki“.
Pomijając pewne drobne mankamenty wczesnej wersji firmware, urządzenie jest ciekawą alternatywą dla takich marek jak Linksys czy D-Link, zwłaszcza, że jego cena nie jest zbyt wygórowana w stosunku do oferowanych możliwości i osiągów.
Grzegorz Bziuk